34400.net
Кузнецовськ/Вараш - Новини без цензури
ГОЛОВНА // Блог // Подорожі рідним краєм // Могила повстанців на Замковій горі

Могила повстанців на Замковій горі

14.03.2011

19

2789

Нажаль, ще й дотепер за рівнем національної свідомості Західна Україна виразно контрастує з іншими регіонами нашої держави. На теренах, де Українська Повстанська Армія діяла довго й активно, народ давно уже визнав повстанців - майже в кожному селі насипано символічну могилу або споруджено пам'ятник, і до них не припиняють приходити люди, аби вшанувати не просто рідних чи односельців, а своїх, українських героїв.

Чимало таких пам'ятних місць є й на Володимиреччині. Переважно це звичайні дерев'яні хрести або скромні пам'ятники, споруджені силами громади на могилах вояків УПА чи на місцях їх трагічної загибелі.


Досі літні люди пам'ятають про події, що відбувалися в урочищі Замкова гора поблизу села Бабка Старорафалівської сільської ради. Розповідають, що тут, на Замковій горі, була одна із криївок повстанців, тут вони й полягли у нерівному бою з бригадою НКВС.

За часів радянської влади місцеві мешканці кілька разів потайки ставили хреста на цьому місці. Однак його щоразу знищували. І лише у 90-х на Замковій горі був встановлений хрест, який більше не зникав, проте і належної уваги щодо упорядкування пам'ятного місця з боку влади не було.

І ось, напередодні Зелених свят, коли за давньою традицією поминаються предки, в урочищі Замкова гора, на могилі полеглих за волю України вояків УПА, активістами Кузнецовської міської організації ВО "Свобода" за власні кошти було встановлено новий пам'ятний знак.


Це 4-метровий металевий хрест, який пофарбовано "під берізку", адже, за звичаєм, на могилах повстанців ставили саме березові хрести. Перед ним на невеличкому базальтовому підвищенні викладені гранітні плити, на середній викарбувано імена семи героїв. Біля підніжжя знаку розміщене вироблене з бетону коло, що символізує кругообіг життя, в його центрі висаджений вічнозелений кущ самшиту. Невеличка огорожа пофарбована у блакитний та жовтий кольори, що символізують український стяг.


Ініціатива упорядкувати могилу повстанців належить кузнецовському підприємцю, людині, яка активно пропагує правдиву історію ОУН УПА, Миколі Юхимовичу Пешку. Він говорить:" Наші батьки, діди мужньо воювали за українську волю, тисячі їх свідомо віддали своє життя за ідею. Вшанування їхньої пам"яті для нас є святим обов'язком, адже ідею, священну для цілого народу, неможливо знищити".


Участь у благородній справі взяли ще двоє небайдужих жителів Кузнецовська: Віктор Миколайович Базилюк, підприємець (його батько учасник УПА, був репресований, реабілітований в роки Незалежності), та Григорій Іванович Петрович, член ВО "Свобода".

Попередньо вони розпитали у місцевих мешканців подробиці тих далеких подій. Так, Митрофан Кедич, житель села Бабка, який разом із старшою сестрою Сальветою були зв'язковими у повстанців і свого часу відсиділи у сталінських тюрмах, розповів, що енкаведисти вистежили бійців УПА і на Замковій горі відбувся нерівний бій. Тут загинули четверо повстанців. Імена трьох з них, похованих у цьому місці, нині викарбувані на гранітній плиті, це Ткач Герасим Іванович (кажуть, був за старшого), Серховець Матвій Мусійович та Адам на псевдо "Журба" (прізвище невідоме). Тіло четвертого вояка на прізвище Воробей батьки забрали і поховали в одному з навколишніх сіл.

На гранітній плиті увіковічнені імена ще чотирьох бійців: Денисюка Василя Трохимовича, Ткача Пархома Тимофійовича, Дмитрука Петра Яковича і Серховця Семена. Вони загинули в урочищі Стубла, що між селами Бабка і Сопачів.

Люди розповідають, що повстанець Герасим Ткач був надзвичайно хорошою і доброю людиною, його всі любили. Мати, виряджаючи сина з дому, плакала. А він казав:"Мене не можуть убити, я ж за своє життя навіть пташки не образив". Після його загибелі склали пісню. Слова цієї пісні розповів мешканець Бабки Володимир Петрович Протасевич.

Пам'яті Герасима...
Поховали Герасима
На горі високій,
Щоб всі люди пам'ятали,
На горі Замковій.
Будуть пташки прилітати
І калину їсти,
Будуть йому приносити
З України вісті.
Поховали Герасима,
Щоб всі люди знали,
Щоб з нашої України
Катів виганяли...

Зі слів Митрофана Кедича, на старому варашському кладовищі, яке нині знаходиться на околиці Кузнецовська, поховані ще двоє повстанців: сотник на псевдо "Корч" та Олександр на псевдо "Дорошенко".

Поліська земля щедро полита кров'ю її синів. "Здобудем Українську державу або загинем за неї!"- казали вони і мужньо вступали у бій з катами московсько-більшовицького режиму. І не злічити тих місць, де перестали битися тисячі полум'яних, відданих Україні сердець.Якщо їхати з Кузнецовська, за один кілометр перед селом Полиці зліва в полі на перехресті доріг стоїть дерев'яний хрест, що нагадує: тут у нерівному бою полягли 22 вояки УПА. Розповідають, що в селі Іванчі, біля тюрми, покоїться прах 30 повстанців. На жаль, це місце і досі не впорядковане. Немає жодних виправдань місцевій владі, котра на 17-му році Незалежності так і не спромоглася хоча б скромно, але по-людськи вшанувати пам'ять загиблих учасників національно-визвольного руху.

... Побувавши на Замковій горі, помітила символічну особливість - уся вона, наче килимом, встелена конваліями. А спускаючись з гори разом зі своїми супутниками, тими, хто спорудив на могилі повстанців пам'ятний знак, ми завмерли від несподіванки - за кілька метрів на галявині стояв молодий красень-олень. Він зник у заростях так само раптово, як і з'явився. Старі люди переказують легенду, що то з'являлася душа повстанця Герасима...

Урочисте освячення пам'ятного знака на Замковій горі планується провести напередодні Дня Незалежності України.

Також хочеться подякувати свідомим українцям Олегу Піщику, Василю Бігуну та Миколі Гончаруку, Петру Бензі та Святославу Монічу за допомогу при упорядкуванні могили нескорених борців за державну незалежність.


Тетяна КОРОВАЙЧУК, м.Кузнецовськ

Урочисте освячення пам'ятного знака на Замковій горі


Всього коментарів: 19
1 2 »
1
Аламак | 16.03.2011 | 14:36
+ (0) -
Воювали вони не дуже. Так, вдень по схронах сиділи, а вночі грабували мирних поселян. Може і повісили коли якогось німця з обозу чи застрелили солдата-фронтовика після демобілізації. Оце в масі своїй і всі подвиги. Були серед них і ідейні фанатики і обмануті, всякі люди. Кожен воював за своє та не завжди в кожного була можливість вибору. А там всі рівні і жертви і їх кати.
2
Юхим | 19.03.2011 | 11:56
+ (1) -
Погано ти друже історію знаєш, коли такі речі "смішні" пишеш. Може ти на сам перед фанатик якогось невідомого і розвалившись не так уже давно... То запам"ятай собі одне, що саме повстанці це були єдині які хотіли незалежної держави та боролися за ради цього. Прочитай присягу воїна УПА, та дізнайся що говорили про них за кордоном та до якого вони року воювали.
Ось коли прочитаєш це і в голові твоїй щось вложиться, тоді можеш вже давати оцінку хто і як воював.
3
чорний | 19.03.2011 | 16:41
+ (4) -
коли приходить ворог то люди по різному до цього відносяться. Одні ховаються другі мовчки спостерігають є такі що прислужують зайдам а є істинні мужчини вони беруть в руки зброю і захищають своїх рідних та свою землю. Ці герої нації довго не дають заснути підлоті що зрадила свій народ отож ця мерзота і видумує всякі нісенітниці аби виправдати свою суть. Всім відомо що жоден національний рух нічого не вартий без підтримки народу а вона була у воїнів УПА
4
Поліський повстанець | 19.03.2011 | 20:11
+ (8) -
Образливо усвідомлювати, що є люди, які не знаючи історії (навіть з комуністичних підручників), беруться писати фекальні коменти про Героїв, які зі зброєю в руках стали на захист рідного краю.

Зрозумів би, якщо у гр. під ніком "Аламак" члени сім"ї зазнали біди від воїнів Української Повстанської Армії. Але я впевнений що такого не сталось.

Якщо маєте бажання, готовий запропонувати для вашої уваги велику кількість документальних фактів, що підтверджують діяльність РЕГУЛЯРНИХ!!! підрозділів УПА на території Полісся.

Погоджусь, що в той час у населення був не великий вибір, і мобілізація місцевого населення до лав УПА проводилась за всіми правилами військового часу, ті, хто сховався під спідницею від мобілізації у РКА (а не СА - Сибірської армії Жукова) мав вибір або УПА, або ост-арбайтер. Але без сумнівів можу сказати що до Руднєва мало хто з місцевого населення йшов за ідейними переконаннями.

Не буду претендувати на останню інстанцію, але з впевненісттю заявляю, МОГИЛИ ПОЛЕГЛИХ МАЮТЬ БУТИ ВПОРЯДКОВАНІ НЕЗАЛЕЖНО ВІД ТОГО, НА ЯКІЙ СТОРОНІ ВОНИ ВОЮВАЛИ. А чи полягли вони за праве діло чи за ліве це вже залежить від переконань тих, хто їх вшановує. І тут вже не питання політики, чи партійної приналежності, а морально-етичне.

ПОМ"ЯНЕМО ГЕРОЇВ ЩО ПОКЛАЛИ ГОЛОВИ ЗА УКРАЇНУ-МАТИ!
Вічна їм Слава!
Вічна їм Пам"ять!

З повагою,
голова Сарненської районної організації ВО "Свобода",
Роман Захарчук.

5
Burz | 21.03.2011 | 11:27
+ (0) -
Уважаемые знатоки историй "воинов" ОУН-УПА, может хватит дописывать своим кумирам того что у них не было. Ваш бред по поводу героизации непонятных особей которые занимались беспределом на территории западной Украины уже немного достал. Вы должны почитать товарища Сталина за его заслуги перед Украиной :)
6
Аламак | 21.03.2011 | 11:52
+ (2) -
Не треба видавати за робінгудівців боєвиків УПА. Їхній образ всяких таких безкорисливих повстанців далекий від реального. І ходили вони по хатах і вбивали мирних поселян і гвалтували і грабували. За кордоном можуть багато чого написати, особливо ті хто виявився далекогляднішим і вчасно дременув. Але і свідки, ще живі тих подій, хоч і небагато. Їм віриться більше ніж офіційній пропаганді окремих партій. Один "герой" свого рідного батька вбив, за Україну. Другий ще в кінці 80-90-их бігав і грозився "пополоскати руки в крові ваших дітей". Цце дослівно. Ясно, що були і насильно загнані до лісу і вних були батьки й дружини, які мусили годувати своїх родичів. Але більше самі приходили і забирали по хатах, впершу чергу в сімей фронтовиків, які воювали з фашистами. А після війни вишукували вже самих фронтовиків. Були і прості і непримиримі, в яких руки в крові і їх вже не відмити. А де поділися дядьки,які схрони копали? На Місяць після роботи полетіли? Удавками подушили "патріоти", і навіть своїх, кому не дуже вірили.
Була війна. Зараз модно перекручувати історію кожному на свій лад. Але суті це не міняє.
7
Володимир | 21.03.2011 | 16:48
+ (3) -
Шановні наші неуки-українофоби "Аламак" та "Burz", читати треба справжні книги, історичні, монографії науковців, а не маразм ката-Сталіна. Якщо вчились у школі (в чому я особисто сумніваюсь), то мали хоча б прочитати підручник шкільної програми (Історія України О.Субтельного), а не заказну писанину "червоних зайд". Воїни-УПА герої однозначно, хоча б тому, що вони українці за національністю і жили, боролись, і гинули за свою країну, за Україну, за її незалежність. Якої біди, скажіть мені, кляті москалі поналазили у нашу неньку? Рятувати? Кого і від кого? Я Вам розкажу: кацапське ненаситне око звичайно ж побачило багату на ресурси беззахисну Україну, як таку не пограбувати? Нагадаю Вам ще раз про три Голодомори і про 20 мільйонів сталінських жертв? То кому ж було її боронити? Воїни-УПА це логічне історичне продовження боротьби проти катів-поневолювачів ще від часів козаччини. УПА виникає з тих же самих причин, що й інші славні сторінки нашої історії: козаки, "коліївщина", боротьба УНР, ХолодноЯрська республіка (масові вбивства, обкрадання населення, плюндрування території). Раджу почитати ще й порівняно недавно розсекречені архіви НКВС-КГБ, де докладно описано сотні рейдів по українських селах переодягнутих у бандерівців, нквс-ників, "оспівується" катування упівських героїв, що завжди помирали гідно, і зі словами: "Слава Україні!", - на вустах. А клятих запроданців нищили і ще будуть нищити. Росія велика, то ж недовго той час, коли таких як ви панове, нові упівці ешелонами відправлятимуть туди ж де загинули тисячі справжніх патріотів
8
Burz | 21.03.2011 | 17:09
+ (-2) -
Очень интересный ответ :) По поводу истории, это Вы зря, по учебнику господина Субтэльного, который написан и выдан за деньги канадской диаспоры, изучать историю Украины нельзя, т.к. учебник очень однобоко оценивает некоторые моменты в истории страны (а может и всю историю). Очень меня порадовало по поводу голодоморов, у меня возник вопрос к какому из "трёх" голодоморов славные воины ОУН-УПА имеют отношение, западная Украина была включена в состав УССР только в 1939, а в 1941 году была завоёвана Германией, исходя из этого голод 20-х и 30-х годов никак задеть их не мог, про третий можно не вспоминать ;) По поводу 20 млн. человек замордованых Сталинским режимом, это Вы перегибаете палку, согласно переписи населения 1926 население Украины составляло 29018187 человек, если верить Вашей цифре 20 млн., тогда напрашивается вывод что к 1941 в Украине проживало около 10 млн. человек. Дальше выводы делайте сами.
Не нужно делать из ОУН-УПА героев украинского масштаба, они ваши местные "герои" :)
9
Аламак | 21.03.2011 | 17:17
+ (2) -
Це вже щось значить. Вони ще про Сталіна говорять, а вже готові відправляти на Сибір всіх незгодних, причому ешелонами. Мабуть незгодних з прокламаціями референтфів-націоналістів дуже багато, на всіх ешелонів не вистачить, потрібно буде розстрілювати як це робили "славні лицарі УПА". Та ніякі ті "свободівці" не націоналісти. Звичайні авантюристи, для ких одна ціль існує - пролізти у владу, щоб відстоювати свої особистосні меркантильні інтереси. А про підтримку їх в суспільстві говорить кількість голосів на виборах, менше трьох відсотків.
Та й люди вже наїлися і рухами і проводами і націоналістами. Знають, що молотіння язиком, це єдине на що вони здатні. На кістках заморених голодом людей будують свою кар'єру.
А в Україну лазили-поналазили в свій час вся Європа, на чолі з "висококультурними" німцями. І без перемоги у Великій Вітчизняній незалежної України не було би нині. А якби німці перейшли Волгу, так і України не було взагалі. І тих бандеровців, бульбовців й інших вояк різних гетьманів фашисти знищили чи не впершу чергу.
А переодягненими по селах шастали не тільки НКВС, бульбовці так само бродили. Вдень приходили в одній формі, а вночі в іншій. І що живі упирі були в тих бандах, не таємницця. Ідеалізовувати їх не потрібно. За невеликим винятком, воювали вони з примусу або за шмат землі і господарство, в кого було.
чорний | 22.03.2011 | 23:53
+ (1) -
Дуже важко дискутувати з людьми мозок яких наскрізь просякнутий совєцькою ідеологією хіба можна щось довести людині яка прагне очорнити Героїв завдяки яким живе в незалежній Україні при цьому зі сльозою на оці згадує як було добре при комуністах як ламали церкви як люто і відкрито ненавиділи патріотів україни вони пробачили німцям газові камери але ніколи не визнають що хтось любить свою землю свій народ.Бо вони люблять себе в Україні якось один із таких жителів України сказав мені що він не довіряє людям в вишиванках про що можна говорити з такою людиною хіба що поспівчувати як душевно хворому.
Burz | 23.03.2011 | 10:34
+ (1) -
Примерно такого ответа я от Вас и ожидал, что наш мозг пропитан "свєтской" идеологией, что мы ничего не понимаем в истории славных "воинов" ОУН-УПА. У меня к Вам один вопрос господа "патриоты" и любители соборности Украины, ПОЧЕМУ большая часть Украины не поддержало освободительное движение ОУН-УПА, если они их так "гнобили" сталинские кровопийцы? Только не нужно давать мутных ответов в стиле: "Их так загнобил сталинский режим, и они уже не понимали, что им нужно быть независимы и соборными".
Аламак | 23.03.2011 | 12:17
+ (0) -
Було б про що сперечатися. Живі люди нікому не потрібні, а вони про мертвих говорять. Ось у Львові вже при владі "Свобода", там напевно вже повна красота. Скоро з Америки поїдуть на ту благодать подивитися.
чорний | 23.03.2011 | 20:53
+ (0) -
якщо ви досі не розумієте на якій землі ви живете то гріш вам ціна поцікавтесь хоча б совєцькою літературою саме тут на поліссі зародилась УПА як армія в якої не було держави саме зі зброєю в руках здобувалась теперішня незалежність України. Відносно сходу України там ваші друзі з НКВД винищили цвіт нації можете прочитати Сад гетсиманський Івана Багряного може ця книга хоч щось принесе в ваші затуманені мізки
admin | 23.03.2011 | 23:31
+ (3) -
На цьому дуже прошу припинити дискусію в даній темі.

Бажаючих продовжити розмову запрошую на форум у відповідну тему.

Аламак | 24.03.2011 | 12:11
+ (0) -
Повідомлення перенесене у відповідну тему форуму
1-15 16-18
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту info@34400.net з конкретними зауваженнями і коментарі будуть видалені.
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

КАТЕГОРІЇ

Афіша Кузнецовськ
Все про події в місті
Подорожі рідним краєм
Туристичні розповіді
Релігія
Все про релігійне життя міста
Різне
Політикум
Все про місцеву політику
Творча майстерня
Проза, вірші, фото, малювання, рукоділля, історії з життя
Офіційно
Дорожній контроль
Інформує бібліотека

ТОЧКА ЗОРУ

Оцініть роботу відділу поліції в місті:

Всього відповіли: 951
Як вирішити проблему безпритульних тварин в місті?

Всього відповіли: 9082

Останні новини

34400.net © 2011-2017

Кузнецовськ/Вараш - новини без цензури

Використання матеріалів сайту дозволено лише з посиланням (для інтернет-видань - гіперпосиланням) на "34400.net".

Адміністрація 34400.net не несе відповідальності за зміст коментарів