34400.net
Кузнецовськ/Вараш - Новини без цензури
ГОЛОВНА // Місто // АКТУАЛЬНЕ: про безкоштовне чорнобильське харчування, санаторно-курортне лікування та четверту зону

АКТУАЛЬНЕ: про безкоштовне чорнобильське харчування, санаторно-курортне лікування та четверту зону

10.04.2015

1

2870

З нового 2015 року відбулись кардинальні зміни в соціальному захисті громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

 

Напередодні нового 2015 року, коли Верховною Радою було прийнято бюджет на 2015 рік, також було ухвалено Закон України від 28.12.2014р. № 76- VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів » (1).

 

Даним Законом було внесено зміни, зокрема, до Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" (2) та Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (3).

 

Внесеними зміна, зокрема, передбачено.

 

 

Щодо «четвертої» зони та пільг четвертій категорії постраждалих.

 

До 01.01.2015р. місто Кузнецовськ згідно із постановою Кабінету Міністрів Української СРСР від 23.07.91р. № 106 (4) було віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю. В побуті ми, зазвичай, називаємо четвертою зоною.

 

Внесеними змінами до Законів «Про правовий режим..» та «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виключено такий термін як «зона посиленого радіоекологічного контролю».

 

Таким чином, з 01.01.2015р., як визначив законодавець, усі населенні пункти, які були віднесені до зони посиленого радіоекологічного контролю, в тому числі і наше місто, не відносяться до переліку населених пунктів, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

 

Що стосується пільг та компенсацій громадянам, які віднесені до 4 категорії постраждалих, то цю статтю, якою було передбачено надання пільг та компенсацій постраждалим 4 категорії (стаття 23) у Законі «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», взагалі виключено.

 

Тобто, якщо ми маємо посвідчення 4 категорії постраждалих, права на пільги та компенсації, які були нам передбачені, ми вже не маємо. Крім того, з 01.01.2015р. усі працюючі мешканці Кузнецовська (незалежно від встановлення статусу постраждалого) втратили право на доплату за роботу у зоні посиленого радіологічного контролю, яку було передбачено статтею 39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.96р. № 836 (5) в сумі 5,20 грн.

 

Зменшиться і кількість днів відпустки у громадян, у яких вона була встановлена менше ніж 30 календарних днів.

 

Так, статтею 6 Закону України від 15.11.96р. № 504/96-ВР «Про відпустки» (6) визначено, що щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік.

 

Проте, статтею 47 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для осіб, які працюють в зоні посиленого радіоекологічного контролю передбачено надання відпустки тривалістю 30 календарних днів.

 

Різниця між розміром встановленої щорічної основної відпустки (якщо це було менше ніж 30 календарних днів) та розміром відпустки, встановленої статтею 47 для осіб, які працюють в зоні посиленого радіоекологічного контролю (30 календарних днів), оплачувалась за рахунок коштів державного бюджету.

 

Оскільки, як було зазначено вище, законодавець вилучив такий термін як «зона посиленого радіоекологічного контролю», з 01.01.2015р., працюючі громадяни Кузнецовська втратили право на відпустку тривалістю 30 календарних днів.

 

Вони матимуть право на відпустку, яка встановлюється згідно із статтею 6 Закону України «Про відпустки» (тривалістю не менше як 24 календарних дні).

 

 

Щодо безкоштовного харчування дітей у дошкільних навчальних закладах.

 

До 01.01.2015р. діти, які мали статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, у відповідності до пункту 1 статті 30 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» мали право на повне державне забезпечення дітей до вступу їх до школи (не старше 8 років) шляхом безплатного виховання (утримання) їх у державних та комунальних дошкільних навчальних закладах і надання щомісячної грошової допомоги, розмір якої визначається Кабінетом Міністрів України.

 

Іншими словами, постраждалі діти мали право безкоштовне харчування в дошкільних навчальних закладах та грошову компенсацію за ті дні, коли вони не відвідували дошкільний навчальний заклад.

 

Розміри компенсацій, зокрема, встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2007р. № 649 (7).

 

Внесеними змінами вилучено пункт 1 статті 30 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

 

Тобто, з 01.01.2015р. відмінено безкоштовне харчування та компенсації для постраждалих дітей у дошкільних навчальних закладах, незалежно від того, розташовані ці заклади на забруднених територіях чи ні.

 

Тут вже керуємося нормами Закону «Про дошкільну освіту».

 

Так, частиною 5 статті 35 Закону України «Про дошкільну освіту» (8) визначено, що батьки вносять плату за харчування дітей у дошкільному навчальному закладі у розмірі, що становить не менше 60 відсотків (у міській місцевості) від вартості харчування на день.

 

Рішенням виконавчого комітету Кузнецовської міської ради від 24.02.2015р. за № 30 (9) батьківську плату встановлено в розмірі 60 % від вартості харчування в день.

 

Інші 40% вартості харчування відшкодовуються за рахунок коштів міського бюджету.

 

Одночасно хочу зазначити, що певним категоріям батьків зменшено плату або звільнено від плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах. Так, постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2002р. № 1243 (10) та наказом Міністерства освіти і науки від 21.11.2002р. № 667 (11) передбачено, зокрема, що розмір плати зменшується на 50 відсотків для батьків, у сім'ях яких троє і більше дітей.

 

Визначення статусу дитини врегульовано статтею 6 Сімейного кодексу (12) та частиною 1 статті 34 Цивільного кодексу України (13).

 

Згідно цих документів правовий статус дитини діти мають до досягнення ними повноліття (18 років).

 

Крім того, від плати за харчування звільняються:

 

- батьки або особи, які їх замінюють, із сімей, що отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям";

 

- діти-сироти;

 

- діти, позбавлені батьківського піклування, які перебувають під опікою.

 

За більш детальною інформацією про документи, які необхідні для підтвердження права на зменшення (звільнення) від плати за харчування необхідно звертатись в управління освіти м. Кузнецовськ.

 

 

Щодо безкоштовного харчування у загальноосвітніх навчальних закладах.

 

Стосовно безкоштовного харчування у загальноосвітніх навчальних закладах (школах), пункт 11 статті 30 Закону «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не зазнав змін.

 

Ним, зокрема, передбачено безплатне харчування учнів середніх загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних закладів освіти, студентів коледжів та технікумів (училищ), розташованих на територіях радіоактивного забруднення, а також дітей, евакуйованих із зони відчуження, дітей, які є інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, і тих, які проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення. Дітям, які не харчуються в зазначених навчальних закладах, а також за всі дні, коли вони не відвідували ці заклади, до досягнення повноліття виплачується грошова компенсація у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

 

Як було зазначено вище, оскільки з 01.01.2015р. м. Кузнецовськ вже не віднесено до категорії міст, які розташовані на території радіоактивного забруднення, ця норма щодо безкоштовного харчування у школах не діє.

 

Проте, залишилися три категорії дітей, які мають право на безкоштовне харчування у школах, незалежно від того, розташовані ці школи на забрудненій території чи ні:

 

- діти, евакуйовані із зони відчуження;

 

- діти, які є інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи;

 

- діти, які проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення.

 

 

Чи залишилось право на безкоштовне харчування дітей у школах після зняття «четвертої» зони?

 

Так, залишилось, але певним категоріям.

 

Так, згідно статті 5 Закону України «Про охорону дитинства» (14) учні 1-4 класів забезпечується безкоштовним харчуванням.

 

Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2002р. № 856 «Про харчування окремих категорій учнів у загальноосвітніх навчальних закладах» (15) право на безкоштовне харчування мають такі категорії дітей:

 

- діти-сироти;

 

- діти, позбавлені батьківського піклування;

 

- діти із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".

 

За інформацією, розміщеною на сайті міського управління освіти (16), на 10 квітня поточного року заплановано відкриття тендерних пропозицій учасників щодо організації безкоштовного харчування для вищевказаних категорій дітей.

 

 

Щодо санаторно-курортного лікування постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

 

Тут залишили лише дві категорій, які мають право на безкоштовне санаторно-куротне лікування:

 

- громадяни, віднесені до категорії 1;

 

- діти-інваліди, яким встановлено інвалідність, пов'язану з Чорнобильською катастрофою та один з батьків чи особа, яка їх замінює.

 

Дані категорії мають право на безкоштовне забезпечення путівками у поточному році лише за умови, що вони стали на облік та подали до 15 жовтня минулого року заяву та відповідні документи.

 

Це передбачено постановою Кабінету Міністрів від 27.03.2013р. № 261 (17). Усі інші категорії постраждалих не мають права на безкоштовне санаторно-лікування.

 

 

Знайте свої права та вмійте їх захищати!

 

 

З повагою, депутат міської ради Олег Андрощук

 

 

Джерела:

 

- Закон України від 28.12.2014р. № 76- VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів » - http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/76-19

- Закон України від 27.02.91р. № 791а-ХІІ "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" - http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/791%D0%B0-12

- Закон України від 28.02.91р. № 796-ХІІ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/796-12

- Постанова Кабінету Міністрів Української СРСР від 23.07.91р. № 106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи" - http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/106%D0%B0-91-%D0%BF

- Постанова Кабінету Міністрів України від 26.07.96р. № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи - http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/836-96-%D0%BF

- Закон України від 15.11.96р. № 504/96-ВР «Про відпустки» - http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/504/96-%D0%B2%D1%80

- Постанова Кабінету Міністрів України від 20.04.2007р. № 649 «Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/649-2007-%D0%BF

- Закон України від 11.07.2001р. № 2628-ІІІ «Про дощкільну освіту» - http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2628-14

- Рішення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради від 24.02.2015р. № 30 «Про встановлення вартості харчування дітей в дошкільних навчальних закладах та дітей дошкільного віку в навчально - виховних комплексах управління освіти виконавчого комітету Кузнецовської міської ради"» - http://www.kuznetsovsk-rada.gov.ua/normaktu.aspx?id=10446

- Постанова Кабінету Міністрів України від 26.08.2002р. № 1243 «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів» - http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/1243-2002-%D0%BF

- Наказ Міністерства освіти і науки України від 21.11.2002р. № 667 «Про затвердження Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах» - http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/z0953-02

- Сімейний кодекс України - http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2947-14

- Цивільний кодекс України - http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/435-15

- Закон України від 26.04.2001р. № 2402-ІІІ «Про охорону дитинства» - http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2402-14

- Постанова Кабінету Міністрів України від 19.06.2002р. № 856 «Про харчування окремих категорій учнів у загальноосвітніх навчальних закладах» - http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/856-2002-%D0%BF

- Сайт управління освіти Кузнецовська. «Інформація про харчування школярів» - http://kuznosvita.ho.ua/novyny/item/286-informatsiya-pro-harchuvannya-shkolyariv.html

- Постанова Кабінету Міністрів України від 27.03.2013р. № 261 «Деякі питання організації оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/261-2013-%D0%BF

Всього коментарів: 1
1
l-power | 10.04.2015 | 23:15
+ (2) -
от тепер мені цікаво  які ціни будуть пропонувати учасники тендеру, якщо вони ростуть щодня. Дуже цікаво хто з підприємців взагалі відважиться приймати участь у тендері. І чому тільки в квітні зайнялися цим питанням. Хіба в цих чотрити місяці після нового року діти їсти не хотіли? Це одне. Друге: знов погодують до нового року і все?
Ну і країна в нас... Всіх, хто навчається, ходить в садочок, треба щоб безкоштовно годували, без всяких там категорії і т.д. Це діти!
І ще...про рівень малозабезпеченості...не знаю чим керуються наші законодавці, але ті цифри, по яких хвизначається рівень малозабезпеченості дуже смішні. Якщо не помиляюсь, для дорослих це 21% від прож.мін., тобто  255,78грн., на дитину - 85%. Виявляється, я маю в місяць прожити на 255,78грн. це сміх людський!!! В нас навіть на мін.зарплату не можна прожити, не знаю для кого вони її встановлюють, хай самі проживуть на цей мізер.
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту info@34400.net з конкретними зауваженнями і коментарі будуть видалені.
Ім'я *:
Email:
Код *:

ТОЧКА ЗОРУ

Оцініть роботу відділу поліції в місті:

Всього відповіли: 1094
Як вирішити проблему безпритульних тварин в місті?

Всього відповіли: 9237

Останні новини

34400.net © 2011-2017

Кузнецовськ/Вараш - новини без цензури

Використання матеріалів сайту дозволено лише з посиланням (для інтернет-видань - гіперпосиланням) на "34400.net".

Адміністрація 34400.net не несе відповідальності за зміст коментарів