34400.net
Кузнецовськ/Вараш - Новини без цензури
ГОЛОВНА // Медицина // До чого приведуть місцеву СЕС реформи?

До чого приведуть місцеву СЕС реформи?

10.11.2012

14

2781

До чого приведуть місцеву санепідемстанцію реформи Державної санітарної служби?

19 грудня міська Санітарно-епідеміологічна станція об'єкта з особливим режимом роботи після 35 років плідної праці припинить своє існування.

Саме цього дня має бути поставлена крапка у ліквідації даної установи. Що буде із 56 працівниками  санепідемстанції? - залишається  під знаком питання, адже у разі реформування у новій установі буде близько 15 осіб. До того ж, не факт, що новий персонал наберуть з числа звільнених.

У зв'язку з проведенням адміністративної реформи Міністерство охорони здоров'я видало наказ від 21.09.2012 №176-0 "Про ліквідацію бюджетних закладів, установ і організацій, що належать до сфери управління МОЗ України", а Кабінет Міністрів України своїм розпорядженням від 03.10.2012 №744-р цілісні майнові комплекси усіх санітарно-епідеміологічних станцій передав Держсанепідемслужбі. Саме така структура, яка не підпорядковуватиметься МОЗ, має бути створена з 1 січня 2013 року. Таким чином новостворена установа дещо змінить свої функції - з контролюючого органу, яким була санепідстанція, на більш декларативно-просвітницький.

Щоб хоч трохи роз'яснити ситуацію - що станеться з місцевою санепідемстанцією? - ми звернулися до Бориса Сухорукова, головного державного санітарного лікаря об'єкта. Людини, яка віддала цій справі багато років свого життя. Поріг санепідемстанції Борис Олександрович вперше переступив у 1983 році (установа запрацювала з 1977 року). З 1983 по 1989 рік він займав посаду лікаря в промислово-санітарній лабораторії. Після цього очолив весь, на той час більш численний за нинішній, колектив. У січні 1984 року місцева СЕС отримала довгоочікуване сучасне приміщення. До того часу доводилося працювати у приміщеннях, де нині управління праці та соціального захисту населення (колишнє приміщення СБУ), суд, інфекційне відділення лікарні.

- З нового року Державна санітарно-епідеміологічна служба України діятиме окремо від Міністерства охорони здоров'я України. Які, на Вашу думку, плюси і мінуси такого реформування?

- Насамперед скажемо про негативні наслідки, оскільки плюсів у тому, що руйнується діюча структура, яка існувала 90 років, я не бачу. Адже знищується служба, що має досвід, необхідну кваліфікацію, обладнання, лабораторії, втрачається фахове середовище лікарів-гігієністів та епідеміологів. Все те, що допомагає здійснювати моніторинг за навколишнім середовищем, за тим, що впливає на людину, і особливо - контроль за процесом інфекційних захворювань. Наша служба і створилася, коли у країні був високий рівень інфекційних захворювань, зокрема на черевний і сипний тиф. Завдяки фахівцям СЕС та СМСЧ-3 протягом багатьох останніх років не реєструвалися випадки захворюваності на дифтерію. З 1989 року в місті відсутні масові харчові отруєння серед населення та працівників РАЕС. До речі, санепідемстанція робить практичні справи із виявлення і ліквідації інфекційних недуг.

Кузнецовська СЕС також здійснює контроль за впливом викидів Рівненської АЕС на довкілля, за рівнем опромінення персоналу, радіаційним станом на робочих місцях і в 30 км зоні? Хто відтепер цим займатиметься?

Санепідемстанція включена у систему протиаварійних заходів на рівні міста і регіону, як єдина незалежна державна служба контролю, що може дати оцінку радіаційного стану і рекомендації населенню у разі аварії на АЕС. Хто відтепер цим займатиметься?

Лабораторії санепідемстанції знаходяться на підприємстві (атомній станції) для швидкого контролю і реагування у випадку надзвичайної ситуації. Хто відтепер цим займатиметься?

Лабораторії акредитовані до 2017 року на проведення досліджень на ядерному та інших підконтрольних об'єктах. Хто відтепер цим займатиметься?

А контроль за питною водою, продуктами харчування з магазинів і супермаркетів у місті, харчуванням персоналу Рівненської АЕС, хворими стаціонару СМСЧ-3, відвідувачами санаторію-профілакторію та відпочиваючими на РОК "Біле озеро", у дитсадках, школах...  Хто відтепер цим займатиметься?

Безперечно, реформа має бути, але не таким волюнтаристським способом, коли руйнується діюча система контролю, коли більше запитань, аніж відповідей на них.

- Що собою являтиме новостворена структура на місцевому рівні? як це позначиться на роботі?

- У рамках реорганізації санітарно-епідеміологічної служби у Рівному створено Головне управління Державної санітарно-епідеміологічної служби у Рівненській області. Райони ж області об'єднуватимуть у сектори. Так, наш сектор називатиметься Володимирецький міськрайонний сектор Держсанепідемслужби. Сюди входитимуть Володимирецький район і місто Кузнецовськ. Центр у смт.Володимирець. Але люди добрі, який Володимирець? Як таке можна допустити, знаючи те, що найкраща матеріально-технічна база знаходиться у Кузнецовську? Це робиться не по-державному: коли є база, спеціалісти, лабораторії - і створювати там (з усією повагою до своїх колег), де умови набагато гірші. Це просто невігластво і чиновницька сліпота.

Цікава ситуація спостерігатиметься і в правонаступниці, за якою залишається право перевірок. Однак існує одне "але", без змін тут не відбулось. З однієї сторони, кількість перевірок згідно з наказом Міністерства освіти скоротиться, а з іншої сторони, говорити про їх результативність важко. Змінилися критерії, за якими суб'єкти господарювання відноситимуться до тих чи інших груп ризику (постанова КМУ від 19.09.2012 р.).

Віднині господарська діяльність, яка не становитиме реальної загрози життю і здоров'ю людини, відноситиметься до низького і середнього ступеню ризику. Відтак, суб'єкти господарювання з низьким ступенем ризику перевірятимуть 1 раз на 5 років (раніше 1 раз на рік), з середнім - 1 раз на 3 роки (раніше щопівроку) і високим - 1 раз на рік (раніще щоквартально). 

І це враховуючи те, що існує ще й постанова КМУ, яка забороняє перевіряти об'єкти, що знаходяться на єдиному податку. І про яку результативність тут можна говорити? Безперечно, все робиться для того, щоб ми не давили на приватний бізнес. Однак, за благородною справою приховується питання: чий саме? Адже не всі об'єкти відносяться до приватного бізнесу (СМСЧ-3, дитячі і спортивно-оздоровчі заклади, їдальні РАЕС, водозабірні споруди та інші).

- Яка доля чекає працівників?

- Нині відбувається ліквідація місцевої санепідемстанції, про що попереджено через ЗМІ за 2 місяці відповідно до чинного законодавства України. Весь персонал, а це 56 осіб включно зі мною, буде звільнено. Попередньо відомо, що у новоствореній структурі працюватиме близько 15 осіб. Однак однозначно сказати, що працівників наберуть із числа звільнених, не можу. Можливо, їм запопонують перекваліфікацію та подальше працевлаштування в лікувально-профілактичних закладах на лікарських та медсестринських посадах зі збереженням стажу роботи і заробітної плати. Однак залишається незрозумілим  питання контролю за харчовими об'єктами (згідно з реформою можлива передача функції нагляду фахівця Держветфітослужби). Проте це все лише на словах, оскільки паперового підтвердження того, якою буде кількість штатних працівників та які функції виконуватиме Держсанепідемслужба, досі немає. і досить боляче чути на свою адресу і адресу моїх підопічних: "В СЭС работают одни бездельники и коррупционеры". Нехай скажуть, хто давав хабара і коли. Я за свій колектив можу поручитися.

- А яке роз'яснення щодо подальших дій? Чи Ви не зверталися?

- Зверталися ми і до Президента України Віктора Януковича, Прем'єр-міністра Миколи Азарова, Секретаря Ради національної безпеки і оборони України Раїси Богатирьової, тодішнього Міністра охорони здоров'я України Олександра Аніщенка, Голови Державної санітарно-епідеміологічної служби України, головного державного санітарного лікаря України Анатолія Пономаренка... У відповідь - банальні відписки, а дехто навіть не відреагував. А ще незрозуміле запевнення того, що  санітарно-епідеміологічних станцій з особливим режимом роботи ця реформа не стосується. Гаразд, а чому ж іде ліквідація?

Що відбувається насправді? Відкрите питання, як і те, які саме покращання чекають на нас, коли люди з чималим досвідом роботи за плечима не можуть зрозуміти дій чиновників? Залишається надіятись на краще, як і в ситуації з БТІ, де свого часу також відбулись реформи. Адже ми живемо у стабільній країні, яка з кожним днем піднімається на новий щабель розвитку. Ось тільки хочеться одного, щоб така стабільність без ясності, безлічі незрозумілих нюансів, запитань без відповідей не повела нас у іншому - зворотньому напрямку. І, не дай Боже, у цей карколомний період сплеску вірусної інфекції грипу або харчових отруєнь, адже тоді санепідемстанція не зможе прийти на допомогу, бо уже ліквідована, а нової структури ще й у природі не буде (почне існувати з 1 січня 2013 року).


Валерій Шведюк, газета "Вісті" №46 (від 9 листопада 2012 року)

Всього коментарів: 14
1
sir_the_dragon | 10.11.2012 | 04:55
+ (3) -
"В СЭС работают одни бездельники и коррупционеры". Нехай скажуть, хто давав хабара і коли. Я за свій колектив можу поручитися.

Це не хабар, а норма, яка необхідна для повного аналізу: 2 кг форелі. Бачив на власні очі.
2
lexx2000 | 10.11.2012 | 10:25
+ (1) -
мені знайомий говорив коли він раніше займався продажем мяся, то приходили з СЕС відрізали від свинної туші по дкускі вагою по 2 кг і говорили що це для аналізів
3
lexx2000 | 10.11.2012 | 10:30
+ (1) -
і ядумаю кожна людина яка займається торгівлею продуктових товарів зіткнувся з даною проблемою аналізів, за які не заплатиш дозвіл не отримаеш angry
4
grafd | 10.11.2012 | 14:21
+ (1) -
Торгашів дуже вони зачепили... Якби аналізів не робили ,то уявляю що б нам на ринках продавали...Краще слідкуйте за якістю своїх товарів.
sir_the_dragon | 11.11.2012 | 04:35
+ (0) -
В м'ясному павільйоні я вже років з 5 м'яса не беру, аналіз - фікція. У мене свій аналіз, 100%, єдине погано, він дає результат через 2 тижні. Свого часу я два рази з'їв сирого м'яса з павільйону і через два тижні пішов в аптеку,з тих пір і не беру. А в маленьких магазинчиках все добре.
5
grafd | 10.11.2012 | 14:24
+ (-1) -
Якби СЕС не робила аналізів - вже давно всі з унітазу не злазили б. Чи ви так вірите в порядність підприємців?
8
Юрій_Рабий | 10.11.2012 | 20:46
+ (0) -
Щодо аналізів, ну наприклад аналізи роблять один раз на місяць.От сьогодні зробили. а завтра, післязавтра.. через тиждень?? Де гарантія, що все гут? Відповідальність несе той хто виготовляє, реалізовує.., от він і має за це вболівати.. Аналізи то формальність, просто заробляння грошей і все...
6
borman | 10.11.2012 | 14:26
+ (1) -
Та створять нову структуру, яка буде цим займатись. Я думаю, що СЕС просто напросто устаріла, це залишки Союзу... Хоча це моя думка. Людей справді шкода, лишитись в наш час без роботи це піпєц wink
7
grafd | 10.11.2012 | 14:42
+ (1) -
Це точно. Дійсно шкода тих людей які залишатьсь безробітними. В нашій країні для них нема жодного соціального захисту...
9
Юрій_Рабий | 10.11.2012 | 20:48
+ (0) -
Щодо працівників СЕС то вони класні і мені їх шкода..., а систему то 100% потрібно змінювати!
As | 10.11.2012 | 22:03
+ (-3) -
Систему змінювати, разом з мером. Ха
sir_the_dragon | 11.11.2012 | 04:37
+ (0) -
Систему міняти разом з As!
grafd | 10.11.2012 | 23:59
+ (1) -
Шановний "As", коментарі на рахунок зміни мера актуальні у іншій статті. Перейдіть на статтю Кравця про "вічну боротьбу". Там у вас знайдеться чимало однодумців.
As | 11.11.2012 | 20:34
+ (0) -
Точно.Ха
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту info@34400.net з конкретними зауваженнями і коментарі будуть видалені.
Ім'я *:
Email:
Код *:

ТОЧКА ЗОРУ

Оцініть роботу відділу поліції в місті:

Всього відповіли: 1052
Як вирішити проблему безпритульних тварин в місті?

Всього відповіли: 9196

Останні новини

34400.net © 2011-2017

Кузнецовськ/Вараш - новини без цензури

Використання матеріалів сайту дозволено лише з посиланням (для інтернет-видань - гіперпосиланням) на "34400.net".

Адміністрація 34400.net не несе відповідальності за зміст коментарів