34400.net
Кузнецовськ/Вараш - Новини без цензури
ГОЛОВНА // Різне // Думки вголос

Думки вголос

26.12.2010

10

1144

 Продане небо, отруєний край?..
 Головна вимога до журналістів – розповідати просто про складне.  Головне  мірило оцінки – об‘єктивність. Журналістика – дзеркало  реальності, і люди  мають вірити четвертій владі, інакше наша робота  втрачає сенс. Тому  виїзне засідання колегії Державного комітету  регулювання ядерної  енергетики, що відбулося 10 грудня у  Кузнецовську  і головним питанням  якого було продовження терміну  експлуатації енергоблоків №1 та №2  Рівненської АЕС, видавалося  грамотно зрежисованим фарсом, де ролі були  заздалегідь розподілені, а питання і відповіді дослівно завчені. Щоб читачеві і керівництву станції були зрозумілі передумови авторської позиції, розпочну здалеку.

Ядерна аварія на Чорнобильській АЕС, що сталась у далекому 1986-му, досі залишає у жителів планети більше запитань, ніж відповідей. Чому сталася катастрофа? Хто у ній винен? Якими наслідками вона обернеться для прийдешніх поколінь? Є думка, що радянські спецслужби вже через два тижні знали достовірні причини трагедії, однак чомусь не наважилися їх озвучити перед народом. Відтак більшість науковців стверджує, що аварія на ЧАЕС сталася внаслідок фізико-технічного експерименту, який проводився на станції і вийшов з-під контролю персоналу. Схиляючись до цієї думки, додам: нам пощастило, що вибух локалізувався в межах одного енергоблоку, а не всієї станції.

Повертаючись до нашої теми, зауважу, що продовження ресурсу енергоблоків є таким же експериментом, причина якого одна: в держави немає грошей на виведення відпрацьованих ядерних енергоблоків з експлуатації. (До того ж цей процес, за словами колишнього директора РАЕС Володимира Коровкіна, займає біля 50 років). Відтак спеціалістами було прораховано, що дешевше продовжити термін експлуатації реакторів, аніж їх зупиняти. Звучали такі цифри: питомі витрати на продовження експлуатації блоків складуть 360 доларів на КВт встановленої потужності АЕС, тоді як витрати на будівництво нових енергоблоків обійдуться у 3000 доларів на КВт електроенергії. Крім того, в Україні це пілотний проект з продовження ресурсу блоків АЕС (об‘єктивності ради зазначу, що цей досвід далеко не новий і давно апробований у світі).

Тож підписання ДКЯРом ліцензії на подальшу експлуатацію ядерних енергоблоків було безумовним, запрограмованим результатом, не зважаючи на так звані «громадські слухання» і формальні обговорення. Нехай читачі Володимирецького району та міста Кузнецовська запитають в себе: що вони чули про ті слухання і чи брали в них участь? На засіданні колегії від так званих «представників громадськості» взяли слово лише четверо учасників з різних столичних фондів та екологічних організацій, і лише двоє з них висловили обережне занепокоєння і вимогу через 2-3 роки проводити повний комплекс заходів по перевірці безпеки енергоблоків з подовженим ресурсом. Жоден із місцевих представників громадськості слова не просив (чи його не дали). Ось вам і відповідь про те, як вивчають громадську думку пересічних українців…

Однак мова не про це. У що виллється експлуатація «відпрацьованих»  ядерних реакторів, мабуть, краще знати спеціалістам, тому уникнемо нефахової критики. Навіть озвучений факт про нинішні диспетчерські обмеження на виробництво електроенергії в Україні – теж не головний цвях, на якому висить дамоклів меч ядерного ренесансу. (Зрештою, виробництво і збут електроенергії має регулювати ринок, і чим більше конкурентоспроможної і дешевої електрики буде вироблено в Україні, тим краще для споживачів. Інша річ, коли її продаватимуть країнам ЄС нижче собівартості у примарній надії на лобіювання зарубіжними енергоспоживачами українських інтересів у Європарламенті, – але тим мають займатися вітчизняна Феміда, політики і політологи). У районі як були, так і будуть аварійні відключення струму – електромережі украй старі, а їх власник зовсім не АЕС.

Та чомусь жоден із виступаючих і слова не сказав про соціальну складову експерименту. Чомусь місцева влада тихенько промовчала про соціальний розвиток краю як невід’ємну складову практики продовження енергоресурсу атомної станції. Лише перший заступник голови Рівненської ОДА Анатолій Юхименко попросив слова і нагадав, що керівництву «Енергоатому» варто не забувати про соціальні потреби жителів краю. Ні керівництво «Енегроатому», ні ДКЯРУ своєї позиції по цьому питанню не озвучило.

Між тим модернізація енергоблоків атомної станції проходила і проходитиме за рахунок наших з вами коштів, шановні споживачі (вбитих у електротариф сьогодні чи завтра), їх експлуатація триватиме на нашій землі, несучи приховану загрозу нам із вами, – жителям цього краю. Навіть після закінчення терміну експлуатації всіх енергоблоків станції тут залишиться звалище радіоактивних відходів – маленький Чорнобиль, який жерлами вентиляційних труб реакторів ще довго грозитиме поліському краю. Що чекає зону спостереження через 20-30 років по закінченню терміну експлуатації станції, коли навіть такий важливий об‘єкт міжнародного значення, як Чорнобильську АЕС енергетики грозяться відключити від електропостачання? Нічого хорошого – це точно.

На наших землях у полатаній клітці спить загнузданий ядерний дракон – а чим нам віддячать за таке небезпечне сусідство? «Великою подякою», як казав відомий гуморист. Я маю право так казати. Бо живу у пріснопам’ятній «зоні спостереження РАЕС», за 3 кілометри від ядерних енергоблоків, – але жодної користі від сусідства з атомним гігантом не відчуваю.

Парадокс, але жителі зони спостереження (та й усього району) не можуть похвалитися якісним електроживленням. У Заболотті, найближчому до атомної станції потенційному мікрорайоні Кузецовська, у нових забудововах власникам індивідуальних будинків дозволяють підключити не більше … 5 кіловат електроенергії (при енергоємності сучасних котеджів 15-25 кіловат), а про підключення до теплопостачання від РАЕС на найближчі роки можна забути. Причому напруга в електромережах рідко буває вище 170 вольт (при нормі 220). За 3 кілометри від атомної станції під’єднати силову лінію – фактично не вирішувана проблема. Тож у домівках новоселів ні гарячої води, ні достатньої напруги для електроопалення. І це престижний район!

Отак живуть люди у всій 30-кілометровій зоні спостереження. А що будемо мати від продовження енергоресурсу блоків? Кращі дороги? Басейни і Палаци культури у кожному селі спостережної зони? Дешеву електрику?.. Максимум, на що можна розраховувати, – це ще один помпезний бульвар в якомусь селищі чи селі зони спостереження.

Я не проти атомної енергетики. Я – за те, щоб вона справді служила людям, а небезпеки, пов’язані з її експлуатацією, обов’язково щоб компенсувалися соціальними пільгами і гарантіями. Не на папері, а насправді. Без отаких показушних «громадських обговорень».

Сергій СКІБЧИК.член Національної спілки журналістів України «Володимирецький вісник» №51 від 16.12.2010р.

Всього коментарів: 10
1
Assol | 25.12.2010 | 18:17
+ (1) -
Погоджуюсь з автором, але частково. На жаль, проблема, порушена в статті, не є проблемою місцевого масштабу. Так само можуть вимагати пільг і покращень умов громадяни, що мешкають поблизу великих промислових чи хімічних підприємств або інших шкідливих обєктів. Хотілося б і "Кращі дороги, і Басейни, і Палаци культури у кожному селі, і Дешеву електрику" і не тільки в спостережній зоні. Такі питання повинна вирішувати держава. Тож, будемо сподіватися.... Але говорити про це треба - під лежачий камінь, вода не тече.
2
Razom | 26.12.2010 | 21:42
+ (0) -
До чого тут комунізм? Розруха в головах у нас з вами. Не мають відношення політичні уподобання до того безладу, який є в країні. Ми це становище отримуємо справедливо, бо крім як критикувати владу більш нічого не робимо. Бездушність, жадібність та лінь є нашими характерними якостями.
3
Alhimka | 29.12.2010 | 21:25
+ (0) -
А я не згоден з Вами Razom . "Риба гніє з голови", - або якщо Ваша ласка: Від дурної голови - дупа страждає". Я думаю моя точка зору вже повинна бути зрозумілою... До чого тут Ми з Вами. Ми можливо щось би і зробили, але ж не дають! А згинути невідомим, який намагався чогось досягти також не маю бажання. Саме найвірніше було на "Майдані", проте не за тих пішли... а зараз страждаємо за усі роки "незалежності" - ось Вам і наслідки!
4
reks | 30.12.2010 | 17:10
+ (0) -
Авторська позиція цілком зрозуміла. Урвати побільше від сусідства з РАЕС. Як і в кожного громадянина нашого суспільства. Тільки одні про це думають, а інші думають і говорять. Щоб зробили електроенергію дешевшою, а краще даремною для жителів 30 км зони. По одній копійці, наприклад. І це хочуть люди в яких "сучасні котеджі, що споживають по 20-30 кВт/год на добу".
Якщо є пільги, то ними обов'язково скористаються. І однозначно люди як знаходяться у владі. Для всіх не вистачить. Коли кажуть "будем допомагати незахищеним категоріям", то теж ясно, будуть красти під тою маркою.
Атомна електрика найдешевша нині, але це не значить, що вона даремна. І блоки рано чи пізно доведеться закривати і будувати нові. Але поки є можливість продовжити експлуатацію діючих. Як у всьому світі. Закривати будуть інші покоління, хочеться вірити з іншою свідомістю і культурою.
А коріними причинами аварії на ЧАЕС є не експеримент і не помилки персоналу.
5
doberma | 31.12.2010 | 18:44
+ (0) -
Я згоден з автором статті ,що нічого нам від цієї АЕС нам хорошого небуде,окрім постійного страху за своє життя,і платити за електрику ми будемо платити як всі ніяких пільг.
6
Alhimka | 01.01.2011 | 17:02
+ (0) -
Одним із найголовніших питань в даній статті є користь атомної енергетики в цілому.
Безумовно користь велика, проте, як зауважив автор статті наші енергоблоки по Україні знаходяться у "латаних клітках" і найстрашніший ворог планети "атомний дракон", який кожну мить може вирватися на волю.
На ряду з атомною енергетикою є й інші види добування електроенергії. Кожному майбутньому і теперішньому фахівцю у області енергетики ставиться задача економія енергії і можливі варіанти добування енергії. Тому в наш час, атомна енергетика є не раціональною, затрачуємо більше ніж отримуємо. А стосовно електропостачання зони спостереження - низька напруга свідчить про ряд недоліків, як електромережі, так і знань фахівців у даній області. Зазвичай низька напруга свідчить про перевантаження електромережі, а це є безпосереднім недоліком енергетиків.
7
einhell | 20.01.2011 | 21:59
+ (0) -
Alhimka ти з вольтметром ходиш навколо 30 км. зони і заміряєш напругу?я думаю не варто думати так про енергетиків!!!! судячи по тому ,що ти написав коментар напруга в тебе в дома стабільна!!
8
Alhimka | 20.01.2011 | 23:54
+ (0) -
А я й не кажу, що енергетики всі погані, я вказую на недоліки всієї системи через, що страждають люди, тому як через те що напруга занизька виходять з ладу пристрої, та й жити в таких умовах стає неможливим. А Вам, шановний einhell пораджу уважно читати, про що ж люди говорять! Кажу Вам як енергетик!
9
einhell | 21.01.2011 | 17:22
+ (0) -
Дякую за зауваження Alhimka ! а то я подумав про енергетиків міста!А взагалом я згідний!
Alhimka | 22.01.2011 | 22:41
+ (0) -
Та нічого страшного, я ж з професійного погляду так би мовити! biggrin
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту info@34400.net з конкретними зауваженнями і коментарі будуть видалені.
Ім'я *:
Email:
Код *:

ТОЧКА ЗОРУ

Оцініть роботу відділу поліції в місті:

Всього відповіли: 1095
Як вирішити проблему безпритульних тварин в місті?

Всього відповіли: 9237

Останні новини

34400.net © 2011-2017

Кузнецовськ/Вараш - новини без цензури

Використання матеріалів сайту дозволено лише з посиланням (для інтернет-видань - гіперпосиланням) на "34400.net".

Адміністрація 34400.net не несе відповідальності за зміст коментарів