34400.net
Кузнецовськ/Вараш - Новини без цензури
ГОЛОВНА // Різне // І ще раз про назву нашого міста...

І ще раз про назву нашого міста...

25.05.2012

11

2547

Автор статті, опублікованої у газеті "Володимирецький Вісник" (від 24 травня 2012 року) - Петро КОМНАЦЬКИЙ, член Національної спілки журналістів України, м. Кузнецовськ.

«ВАРАШ» ЧИ «КУЗНЕЦОВСЬК»?

З легкої руки депутата Ю.Чугая на сайті 34400.net розгорілася палка дискусія про перейменування Кузнецовська на Вараш, у якій більше політики, аніж культури. Я ж у цій перепалці спробую розібратися з питанням: що на що хочуть поміняти прихильники перейменування?

На офіційному сайті kuznetsovsk-rada.gov.ua в розділі «Місто Кузнецовськ» подана його історія, викладена головою міської організації УНА-УНСО О.Мосійчуком. Двома короткими реченнями автор окреслює суть проблеми, яку ніхто не може вирішити ось уже два десятиліття. Цитую: «І тепер ми, живучи в українському місті з комуно-більшовицькою назвою КУЗНЕЦОВСЬК, стали кузнецовцями.
Цікаво, чи є десь у Росії місто Бандерівськ, де живуть бандерівці?»

Слушність цього запитання проникає до кожного українського серця. І російськомовна душа також не може не визнати, що чогось подібного в Росії ніколи не було й не буде. Але, замість розв’язувати проблему, пов’язану з іменем М. Кузнецова, місцеві патріоти прив’язали до неї ідею Вараша. Так актуальна проблема зробилася невирішальною. Адже людський мозок, незалежно від того, якою мовою він мислить, хоче знати: а що ж означає те слово, яке мало б стати новою назвою нашого міста?

Звичайно, мається на увазі не той Вараш (Ваадат рашет хашерутім), який об’єднує спецслужби Ізраїлю – «Моссад», «Шабак», «АМАН» і секретний відділ поліції «МАТАМ». Але ідентичність його написання і фонетичного звучання на слов’янських мовах аж ніяк не служить містечковій ідеї про повернення Кузнецовську його історичної назви Вараш.

До того ж, усі словники, доступні через Інтернет, як і всі інформаційні багатства цієї мережі, дають одне-єдине значення слова «вараш» – то «яструб» з діалекту в’ятичів, які це слово запозичили з мови комі та удмуртів. Як власна назва, воно є в мові нинішніх угорців (напр., місто Дунай-Вараш) та народу марі (злющий владика Вараш). Відтак нічого українського в назві села Вараш немає, тому давати її Кузнецовську – це ніби відплисти від комуно-більшовицького берега, щоб пристати до московського.

До того ж – імперського, бо всі вищеназвані народи, які розмовляють фінно-угорськими мовами, походять звідти, а слов’яни-в’ятичі проживали на територіях, де нині Московська, Калузька, Рязанська і ще чотири області Російської Федерації.

Відчуваючи кволість ідеї, яку вони нав’язують людям, наші варашисти бояться запитати міську громаду, чи хоче вона перейменування Кузнецовська на Вараш; не повідомляють, скільки це коштуватиме місту і
які незручності відчує кожен з нас після перейменування. Натомість, аби поміняти чуже «шило» на чуже «мило», говорять про занепад генетичної пам’яті української нації чи про повернення історичних назв по всій Україні, підлещуються до варашан шляхом штучного нарощення віку їхнього села.

Перша, задокументована в «Клірових записах» у зв’язку зі Свято-Михайлівською церквою, згадка про Вараш датується 1798-м роком. Цей історичний факт дає підставу твердити про 220-річчя села. Але про це - повне мовчання. Натомість нас нещодавно, без жодних посилань на жодні документи,
ошелешили звісткою, що Варашу «понад 1050 років». Я не називатиму автора цього одкровення, оскільки і він, і багато інших були ще раніше введені в оману щодо давності Вараша.

Спочатку, як годиться, було слово, і йшло воно від професора О.Цинкаловського, історика, котрий на основі вивчення старих географічних карт та інших документів зафіксував ще два написання назви села Вараш – Вараж і Гвараж. Інший учений, філолог П.Лисенко, у своїй праці «Словник поліських говорів» дав тлумачення слову «варажб» як давній назві волхвів у наших краях. Але жоден з названих дослідників жодним чином не пов’язував Вараш-Вараж-Гвараж зі словом «варажб». Адже це було б ненауково, оскільки назва села Варажб ніколи ніде ніким не зафіксована.

Тому на на сайті Кузнецовської міської ради панує ненауковість: «Стосовно походження назви Вараш є кілька припущень. Деякі дослідники виводять її від давньої назви волхвів на Поліссі – «варажб» (В. Рожко), або від назви війська, що тут перебувало залогою – «варяг» (В. Нікітчук). А в силу фонетичних
змін «варажб», або «варяг», перетворилось на «вараш»». А ще таке: «І перш, ніж виникло місто, було село Вараш над Стиром, коріння і згадки про яке ведуть у сиву давнину до наших пращурів-волхвів.

Варажб – давня назва волхвів на Поліссі». Відтак нічим не обґрунтоване п р и п у щ е н н я перетворюється на т в е р д ж е н н я, яким назва Вараша з фінно-угорської стає слов’янською і навіть поліською, а історія села заноситься аж у дохристиянську (до 988 року) епоху, коли варажбів-волхвів ще ніхто не вирізував. Це логічно, але безпідставно.

Проте саме оця безпідставність дає ура-патріотам можливість безпідставно стверджувати про «понад 1050 років» Варашу, заносячи його початки у ту ж дохристиянську (волхвівську) епоху.

Мені стало дуже цікаво, і я дослідив, звідкіля ж могла з’явитися ця новоявлена «качка» про древність Вараша. Виявилося, що най-найперша згадка про фортецю Вараш продатована 976-м роком у написаних латиною «Анналах або ж хроніках славного Королівства Польського», автором яких був Ян Длугош, що жив у ХV столітті. Під вказаним роком він описує події української історії, коли київський князь Ярополк, син Святослава (Хороброго) і брат Володимира (Хрестителя), пішов війною на свого брата Олега, котрий володів Деревлянським князівством. Убивши рідного брата у фортеці Вараш, Ярополк долучив його землі до свого князівства. Ось так тексти Яна Длугоша стали для декого підставою стрибати від радощів, що нашому Варашу «понад 1050 років». То чому ж автор цього «відкриття» не каже, що Вараш був ще й стольним городом Деревлянської землі? Соромиться, мабуть, оприлюднювати явну неправду, бо з коментарів до текстів Длугоша ясно видно, що цей польський іс-
торик, описуючи події 500-літньої для нього давнини, щось наплутав і назвав Варашем місто Вручий – істинну столицю Деревлянської землі (нині це місто Овруч Житомирської області). Сумніватися у помилці Длугоша не доводиться, бо ці ж самі події описані (під 977-м роком) у нашому найдавнішому
літописі – «Повісті временних літ». Тоді князь Володимир так перелякався братовбивством, учиненим Святополком, що втік у Новгород.

Через три роки він, убивши попутно Рогволода (полоцького князя), пішов із найманцями- варягами на Київ, де убив Святополка. Жон цих князів узяв до свого гарему, порозставляв по Києву ідолища поганських богів і став правити усією Руською землею. Але це вже цілком інша історія.

А з Варашем – навіть не історія, а політика. І найбільше переймаються перейменуванням Кузнецовська на Вараш ті особи, яким треба на чомусь піаритися, аби заручитися підтримкою електорату. Тому й втягують кузнецовців у свої політичні ігрища, щодо незгідних діючи за принципом «хто не з нами – той
проти нас». І лукаво грають на патріотичних струнах та пускають національну сльозу, аби
інші їм підтанцювали.


Петро КОМНАЦЬКИЙ,
член Національної спілки журналістів України, м. Кузнецовськ,

газета "Володимирецький вісник" (24.05.12)

Всього коментарів: 11
1
Макс | 27.05.2012 | 21:58
+ (0) -
Шановний Петро Іванович! Ви, безумовно, людина енциклопедичних знань і великий дослідник історичної минувшини. Чи ж не варто дослідити і розповісти людям про діяльність Миколи Кузнецова, чиє імя увіковічнене в назві нашого міста. Це було б справедливо.
2
Волинянин | 27.05.2012 | 23:25
+ (-3) -
Макс!Читай українські книжки, бо вже всі знають, що Кузнєцов Ніколай Івановіч був російським НКВДистом. За його підстав загинуло багато українських націоналістів. Вже 21рік незалежності а у м. Кузнєцовську проходить турнір із боксу імені цього кацапського терориста..
А мііський голова,як ішов у мери, то видавав себе за націоналіста, а як став мером,то при ньому проводяться такі турніри. страшне...
3
Іван | 27.05.2012 | 23:39
+ (-2) -
Петро Іванович Ви такий ерудований і великий дослідник, може б Ви дослідили назву міста Нетишин. Може і назва Нетишин значить щось погане на фіно-угорській мові.І тоді прийдеться перейменувати Нетишин на честь якогось російського терориста. Але скільки на це прийдеться грошей витратити!!!!
4
komrad | 28.05.2012 | 01:02
+ (3) -
Кому це цікаво,адже в місті проживають громадяни із міст,селищ СРСР.Кузнецовськ в майбутньому залишиться з цією назвою. prof
5
Аламак | 28.05.2012 | 13:21
+ (1) -
Пани-бандерівці можуть збудувати собі місто і завод чи фабрику і назвати як забажають - хоч іменем Мельника, хоч Бандери, хоч Боровця. tongue
6
No RENAME | 28.05.2012 | 16:33
+ (1) -
Який до біса ВАРАШ!!
Кузнецовськом місто було і буде як би його не перейменовували! Тут вже грає роль звички а не енциклопедичних досліджень. Представте що когось з Вас - зараз узять і перейменувать у щось інше. Абсурд! Тимпаче що вагома більшість мешканців за назву Кузнецовськ! Мені особисто байдуже ким був Кузнецов. Назва міста мені подобається така яка вона є і завжди була! І ця назва мені не заважає і око та слух не коле! Думаю як і більшості!
7
1050 | 28.05.2012 | 17:50
+ (-1) -
Ой, що та тища літ! Брехня безсила,
Бо переконана моя душа,
Що ще раніш громада Вараша
Тут з вилами на мамонта ходила!
8
jarema | 28.05.2012 | 23:11
+ (-1) -
От як може людина підняти свій рейтинг. Був п"яничкою Чугай. Обрали п"янички -п"яничку в депутати ( правда від Фронту змін, а не від МУРУ)і став цей п"яничка депутатом -письмеником і з легкої руки якого навіть Петро Іванович проводить свої історичні дослідження..
9
Diver | 29.05.2012 | 00:32
+ (1) -
От, холєра, видно мало вам проблем, що сперечаєтесь за таке? Як назвуть Варашем то стенем краще жити?
Freeday | 29.05.2012 | 18:45
+ (2) -
А шо новости закончились на 34400.нет??? biggrin
voldem | 31.05.2012 | 19:15
+ (0) -
Так Вибори на Носі ! От і Замилюють очі хто чим Може ! Так як і Закон про регіональні мови ! Не тим займаються нАШІ Вельми НЕшановні депутати ! ! ! !
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту info@34400.net з конкретними зауваженнями і коментарі будуть видалені.
Ім'я *:
Email:
Код *:

ТОЧКА ЗОРУ

Оцініть роботу відділу поліції в місті:

Всього відповіли: 590
Як вирішити проблему безпритульних тварин в місті?

Всього відповіли: 8686

Останні новини

34400.net © 2011-2016

Кузнецовськ - новини без цензури

Використання матеріалів сайту дозволено лише з посиланням (для інтернет-видань - гіперпосиланням) на "34400.net".

Адміністрація 34400.net не несе відповідальності за зміст коментарів