34400.net
Кузнецовськ/Вараш - Новини без цензури
ГОЛОВНА // Огляд преси // Кузнецовський міський суд у цифрах і фактах

Кузнецовський міський суд у цифрах і фактах

17.12.2012

1

1672


В Україні триває реформування кримінальної юстиції. Прогресивним кроком у цьому стало те, що із 20 листопада 2012 року вступив у дію новий Кримінальний процесуальний кодекс України, яким змінено порядок здійснення кримінального провадження докорінно, запроваджено нові для нашої держави правові інститути (слідчий суддя, суд присяжних та ін.).

Цей кодекс покликаний посилити гарантії дотримання, захисту прав особи, інтересів суспільства та держави від кримінальних правопорушень, а також забезпечити їх ефективне розслідування, оскільки в нинішній час доволі частими є нарікання громадян на непрозорість, упередженість у провадженнях по кримінальних справах. У рамках даної публікації хоча б у загальних рисах повідомимо про деякі новели КПК.

Із введенням у дію КПК в Україні запрацював Єдиний реєстр досудових розслідувань, до якого вносяться відомості про кримінальне правопорушення і після цього відразу розпочинається розслідування діяння. Тобто такі процесуальні рішення, як було передбачено раніше, - порушення кримінальної справи чи відмова в її порушенні не приймаються.

Наведене є одним із дієвих правових інструментів запобігання зловживанням з боку недобросовісних правоохоронців, так як зникає можливість без проведення розслідування відмовити у здійсненні кримінального провадження.

Жваво обговорюється як у правових колах, так і просто серед пересічних громадян введення нової фігури у процесі - слідчого судді, на якого законом покладено здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні (в тому числі і запобіжні заходи), при яких не виключається ризик обмеження прав осіб, будуть проводитися, застосовуватися органом досудового розслідування лише за рішенням слідчого судді. Визначені у законі рішення, дії чи бездіяльність слідчого, прокурора, допущені в ході досудового розслідування, теж можна оскаржити до слідчого судді. Зборами суддів Кузнецовського міського суду обрано, із числа суддів нашого суду, двох слідчих суддів - Горегляд О.І. та Ковтуновича М.І.

Новим у національній судовій системі є запровадження суду присяжних, коли за клопотанням обвинуваченого кримінальне провадження у місцевому суді щодо злочинів, за які передбачено довічне позбавлення волі, здійснюється судом присяжних у складі двох професійних суддівта трьох присяжних. Список присяжних затверджує місцева рада на дворічний строк. Рішенням Кузнецовської міської ради присяжними місцевого суду затверджені: Бірук М.В., Булгакова Г.Ф., Галабицька Г.М., Жук Т.В., Журук О.В., Кучинська Н.В., Оболенський В.В., Петрик Л.М., Потапова В.В., Русиняк М.І., Саушкін Р.Ю., Сахнюк Є.В., Слободюк М.І., Ципко В.М., Шеліган І.М.

Визначення присяжних для конкретного кримінального провадження буде здійснюватися із застосуванням автоматизованої системи документообігу суду, за принципом випадковості. Це значить, що неможливо наперед передбачити кого саме із присяжних обере система документообігу для участі в провадженні.

Викликає громадський та професійний інтерес те, як "приживеться" та наскільки ефективним буде застосування у вітчизняній системі судочинства такого запобіжного заходу як домашній арешт. Суть домашнього арешту полягає у забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби і працівники органу внутрішніх справ будуть слідкувати за виконанням особою, яка перебуває під домашнім арештом, покладних на неї обов'язків. Передбачається, в тому числі, використання електронних засобів контролю, що даватимуть змогу відслідковувати місцеперебування особи, оскільки підозрюваний чи обвинувачений має такий пристрій носити на тілі. Слід відмітити, що нинішнім процесуальним законом розширено можливості застосування запобіжного заходу у виді застави. Слідчий суддя (суд), обираючи підозрюваному чи обвинуваченому запобіжний захід у виді тримання під вартою має одночасно визначити розмір застави, при внесені якої особа буде звільнена з-під варти.

У випадках невиконання без поважних причин процесуальних обов'язків учасниками кримінального провадження передбачається накладення грошового стягнення. Наприклад, якщо підозрюваний, обвинувачений, потерпілий чи свідок не прибуде за викликом до слідчого, прокурора, то щодо нього слідчим суддею може бути застосоване грошове стягнення від 0,25 до 0,5 розміру мінімальної заробітної плати (283,5-567 грн.). У разі, коли має місце неявка за викликом слідчого судді, суду, особі загрожує грошове стягнення вже від 0,5 до 2 розмірів мінімальної заробітної плати (567-2268 грн.). При наявності підстав до підозрюваного, обвинуваченого, свідка може бути застосовано привід (примусове супроводження особи до місця її виклику). Тобто, законом передбачено достатньо заходів, щоб належно, у розумні строки здійснити досудове розслідування, провести судовий розгляд кримінального правопорушення та постановити відповідне судове рішення.

Але в цілому, яким би хорошим не був закон, для досягнення реальних змін на краще у системі здійснення правосуддя має у відповідному напрямку змінитися правосвідомість, зрости правова культура як тих, хто застосовує закон, так і суспільства загалом.


М.Ковтунович, заступник голови Кузнецовського міського суду,
газета "Вісті" №51 (від 14.12.12)
Всього коментарів: 1
1
_Я_ | 18.12.2012 | 14:01
+ (0) -
Побачим на практиці, ще рано щось говорити...
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту info@34400.net з конкретними зауваженнями і коментарі будуть видалені.
Ім'я *:
Email:
Код *:

ТОЧКА ЗОРУ

Оцініть роботу відділу поліції в місті:

Всього відповіли: 1049
Як вирішити проблему безпритульних тварин в місті?

Всього відповіли: 9194

Останні новини

34400.net © 2011-2017

Кузнецовськ/Вараш - новини без цензури

Використання матеріалів сайту дозволено лише з посиланням (для інтернет-видань - гіперпосиланням) на "34400.net".

Адміністрація 34400.net не несе відповідальності за зміст коментарів