34400.net
Кузнецовськ/Вараш - Новини без цензури
ГОЛОВНА // Точка зору // Маловідоме про Никанора-Ніколая Кузнецова

Маловідоме про Никанора-Ніколая Кузнецова

25.07.2011

22

1796

Напередодні сторіччя з дня народження Миколи Івановича Кузнецова в Росії знову запрацювала пропагандистська машина. Помпезні заходи, відкриття музеїв та музейних кімнат Кузнецову, автопробіги як по самій Росії, так і по Україні до Рівного, Львова на Пагорб Слави, де буцім-то похований Микола Кузнецов. Ми також не відстаємо. Боксерський турнір на приз Миколи Кузнецова, музейна кімната в інформцентрі РАЕС, назва нашого міста тягнуть нас в минуле. Здається про Миколу Кузнецова відомо все. 

Я ж хочу поділитись маловідомою широкому загалу інформацією про життя і «героїчну» смерть людини чиїм ім’ям несправедливо назване наше місто Кузнецовськ. 

Cтало відомо, що народився він в заможній «куркульській» сім`ї і батьки назвали його Никанором. Це вже пізніше, з невідомих причин, можливо, щоб приховати своє не пролетарське походження, він поміняв його на більш милозвучне – Ніколай. Батько його спочатку воював проти більшовицької влади, а пізніше – в армії Тухачевського.

Можливо, саме за приховування свого соціального походження майбутній герой і був виключений з комсомолу та лісового технікуму, в якому провчився більше двох років. Після цього Никанор-Микола влаштувався лісотаксатором в одному з ліспромгоспів Комі – Пермяцького національного округу. Разом з колегами по роботі за складання липових відомостей та отримання незароблених грошей був засуджений в 1932 році в Кудимкарі. Йому в цей час був 21 рік. Свого терміну не відбув, бо рішення суду переглянули. (І лише в 1967 році Н.Кузнецов судовою колегією в кримінальних справах Верховного Суду РСФСР був реабілітований). Ще в 19-річному віці Кузнецов одружився з Ольгою Чуєвою, але це не завадило його роману з іншою жінкою, сусідкою Ксенією. До речі, Кузнецов так і не розлучився зі своєю першою дружиною. Принаймні, дослідники цього встановити не змогли. 

За даними дослідника Кіма Закалюка , Микола Кузнецов не був членом компартії, не мав військового звання та повної середньої освіти і, звичайно, не міг захистити ніякої дипломної роботи, а тим паче німецькою мовою, як писали про це в його неправдивій біографії.

Підставою для звільнення Кузнецова від тюремного покарання була його активна співпраця з НКВС. В 1932 році він став позаштатним агентом (стукачем) НКВС в Кудимкарі, отримавши кличку «Кулик». В подальшому, працюючи на різних підприємствах, він виконував завдання НКВС з виявлення підозрюваних в шпигунстві, шкідництві, саботажі та неблагонадійності, вже маючи кличку «Вчений».

Маршрутний агент об’їздив вздовж і впоперек весь Урал. Молодий, красивий, розумний юнак входив в довіру до людей, провокував їх на відвертість, виявляючи таким чином серед попутників неблагонадійних елементів. І можна лише уявити, скількох людей спровадив до «білих ведмедів» та на той світ молодий, але перспективний агент Ніканор – Ніколай Кузнецов. Пізніше, в Москві, він вже мав кличку «Колоніст», «Пух» і про його діяльність майже нічого не відомо аж до появи в диверсійному загоні Медведєва, де його знали як Грачова. Але є неофіційні дані про те, що він до війни виконував різні оперативні та розвідувальні завдання за кордоном. Його ж особова справа засекречена до 2025 року. Які ж секрети неіснуючої держави так суворо оберігає Росія? 

Про «подвиги» Кузнецова в Рівному та Львові писалося багато. Але результатом його діяльності стало знищення фашистами тисяч українських патріотів, інтелігенції, священнослужителів та простих українських громадян. А, можливо, вчинені провокації, після яких були знищені українці, це і було основне завдання «розвідника»? Адже розвідувальною діяльністю він не займався. А те, що гауляйтер Еріх Кох міг пащекувати перед якимось обер- лейтенантом, якого він вперше бачить, та розкривати йому надзвичайно секретну інформацію про запланований наступ німецьких військ під Курськом, то це, більш за все, вигадки. Та й чи міг знати про ці надзвичайно секретні плани адміністратор, хай навіть високого рівня, Еріх Кох?

А свої розвідувальні дані Кузнецов черпав від Майї Микоти та її сестри, своєї помічниці і коханки Лідії Лісовської, яка одночасно була покоївкою та коханкою генерала Ільгена, вбитого Кузнецовим ударом пістолета в висок під час невдалого викрадення. Майя Микота працювала в ресторані, була дуже красивою, користувалась успіхом в німецьких офіцерів. Серед її багаточисленних коханців був і офіцер абверу Ульрих фон Ортель, від якого вона отримала інформацію про запланований замах на Сталіна, Рузвельта та Трумена під час конференції в Тегерані. Отримуючи інформацію від жінок, які здобували її «тяжкою працею», Кузнецов передавав її в Центр. Оце і вся його розвідка? 

А щодо Лідії Лісовської, то історик Олександр Намозов, з яким домовлявся щодо написання книги про свою родину скандально відомий Володимир Жириновський під час свого відвідування Костополя, в своєму інтерв’ю розповів, що Лідія Лісовська (дівоче – Леокадія Демчинська), дружина польського офіцера, через неприємності в Варшаві, де вона жила і займалась балетом, переїхала до Костополя до своєї двоюрідної сестри Майї Микоти. Там її полюбив Вольф Ейдельштейн. Сім’я не дозволила йому одружитись на полячці, хоч з дозволу родини він протягом кількох років надавав їй допомогу. З приходом на Західну Україну радянської влади, Вольфа з братом Ароном виселили в Казахстан, де він зустрів Олександру Жириновську. У них народився син Володимир Вольфович.

Після приходу радянських військ Лісовська і Микота були нагороджені орденами Вітчизняної війни I ступеня. Вони повинні були їхати в Москву, але, повертаючись зі Львова в Рівне на якійсь вантажній автомашині, були застрелені. Це трапилося невдовзі після напруженої зустрічі в Рівненському обкомі партії з її секретарем, колишнім начальником штабу партизанського руху на Рівненщині Василем Бегмою. Той кричав, стукав кулаком по столу, нервував, а Лісовська, за свідченням присутніх, вийшла з кабінету надзвичайно збуджена і ніби-то кинула фразу: «Я ще не все розказала. Не в одного гада полетить голова з плеч». Вбивць не знайшли. 

Медведєв, Струтинський, Гнидюк та інші наводили глянець на біографію Кузнецова, підводячи її до ідеологічних вимог того часу. Валя Довгер, наша землячка, соратниця Кузнецова в Рівному, казала після війни про книги «спогадів» партизанів: «У них стільки фантазії, вигадок та домислів, що читати їх немає бажання. З Миколи Івановича зробили супермена». До цих вигадок відноситься і «геройська» смерть Кузнецова. За офіційною версією, Кузнецов підірвав себе гранатою, щоб не попасти живим до рук УПА. Але ця версія не витримує жодної критики. Наявні письмові матеріали свідчать про те, що Микола Кузнецов був затриманий підрозділом УПА біля села Верба Дубнівського району та під час допиту дав цінну інформацію. На користь цієї версії свідчать повоєнні публікації за кордоном, в яких він фігурує, як «Пух». Адже ніхто, окрім самого Кузнецова, не міг би назвати УПівцям свого агентурного псевдо «Пух». Про це знали лише в Москві. В загоні ж він був відомий, як Грачов. На користь цієї версії також свідчить відома переписка між керівництвом УПА та німцями з пропозицією обміняти Кузнецова на дружину та доньку одного з керівників ОУН Миколи Лебедя, Дарію Гнатківську та їх півторарічну доньку Зоряну, які перебували в той час в таборі смерті Равенсбрюк. Ця переписка продовжувалась протягом місяця після того, як Кузнецов «загинув, підірвавши себе гранатою». Обміну не відбулося. Сім‘я Лебедя була звільнена з концтабору вже після капітуляції Німеччини. Ветерани УПА підтверджують факт затримання Кузнецова боївкою СБ поблизу Верби. Допит проводив керівник СБ ОУН Микола Арсенич. В обмін на життя і забезпечення переправи на Захід плюс дезінформації про свою загибель, Кузнецов здав свою агентуру Арсеничу. Це також версія. Але можливим доказом цього може слугувати лист та посилка, отримані братом Кузнецова Віктором вже після смерті Сталіна. Той, не відкриваючи, заніс їх в КДБ.

Чи загинув Кузнецов? Хто похований на Пагорбі Слави у Львові? Експертиза черепа з могили відповіді на те, чи лежить в цій могилі Кузнецов, не дала. Чи належить обезголовлений скелет Миколі Кузнецову, могла б дати відповідь експертиза ДНК. Але в її проведенні не зацікавлені ті, хто ім’ям Кузнецова прив’язує нас до Росії. 

В 2025 році, якщо буде знято гриф секретності з особової справи Кузнецова, ми переоцінимо цю особистість і, я впевнений, повернемо історичну назву Вараш нашому місту, до якого Кузнецов не мав жодного відношення. Час все розставить на свої місця.

Степан Жданюк
голова Кузнецовської міської організації
Української Народної Партії

Всього коментарів: 22
1
Сергій | 26.07.2011 | 13:45
+ (1) -
Минула епоха комуністичних ідей та часто їх нелюдських втілень залишила нам багато таємниць: нерозкриті факти, перекручені та підлаковані по-своєму події. Зараз також можна писати з точки зору власних поглядів і переконань. В цій статті теж щось приховується та робляться взаємосуперечливі висновки, наприклад, факт володіння німецькою мовою. Якщо він нею не володів, то як працював за кордоном? Ящо ж володів, то не сказано де вивчив? Якщо Кузнєцов був не освічений, то ніхто б йому не давав кличку «Вчений». І т.д. Хоча це ніяк не повинно зупиняти нас у розкритті невідомих сторін життя народу та його героїв і ворогів. В цілому, стаття привертає увагу та претендує на подальше розвинення обгрунтованими дослідженнями.
2
Людмила | 26.07.2011 | 23:41
+ (0) -
Якби так довго не працювало так добре КДБ Росії , то не було би таємницею і життя терориста Кузнєцова. та давно вже були б відомі українцям імена справжніх Героїв і створених штучно для нас.
3
Стеб Ж | 27.07.2011 | 00:37
+ (2) -
Дебіли і одні й інші. Обидві сторони грають в одну й ту ж гру, а решта більшість як тупе стадо слухняно їдять цю маячню. Переписали при Ющінке історію точно так само як це робили до нього і після нього.
І Степан Ж. - це головний дебіл і це знає кожний, хто живе у Кузнецовську. Найкраще що він зробив, поставив мусорки (жданючкі) біля лавок
4
Бацька | 27.07.2011 | 14:13
+ (4) -
5
НТД | 28.07.2011 | 11:23
+ (0) -
А чё... Прикольно. Я почти поверил. =)
То, что Кузнецов мудило редкостное понятно по-умолчанию, т.к. в наших краях нормальных людей на стороне комуняк быть и не могло.
Правда вот, Жданюк с аргументацией недоработал - в итоге все выгляди как-то туповато, Бацька прав.
6
Людмила | 28.07.2011 | 23:22
+ (-1) -
3 Стеб Ж -те що ти . якраз і відносишся до тупого телячого стада, це знають всі.
Якраз такі казли. як 3Стеб .Ж обирають дебільну владу для своїх дітей. і окрім "мусорок" для них нічого не потрібно в житті, бо вони ці казли жидівські смерди...
7
Людмила | 29.07.2011 | 00:14
+ (0) -
Бацька та НТД це два кацапи , для яких потрібні аргументи. пояснення. Що ж незрозумілого тут написано? Те що кляті москалі знищували українців різними методами! Особливо знаходили таких кацапських покидьків . як був Нікодім Кузнєцов. І чомусь під будову АЕС знищили українське село ВАраш та назвали чомусь ім"ям аж уральського кацапчука -терориста Кузнєцова . Чому було не залишити назву знищеного українського села? Але тоді була така варварська совєтська політика. яка продовжується до цих пір. І на нашій землі дозволено патякати кацапам НТД та Бацьку.
Бацька | 31.07.2011 | 10:35
+ (1) -
8
Кузя | 29.07.2011 | 00:26
+ (0) -
Жданюк підготував хороший матеріал. Такі статті сьогодні дуже потрібні, може, хтось таки прокинеться від комуністичної сплячки.
9
Varvara | 29.07.2011 | 10:45
+ (2) -
Інформація до роздумів (взято з сайту міськради):

З нагоди 100-річчя з дня народження Героя Радянського Союзу Миколи Кузнецова у місто Кузнецовськ завітала делегація із Росії і молодь з різних куточків України із федерації скаутів «Галицька Русь».
У четвер (28 липня 2011 року) у інформаційному центрі «Полісся» ВП «Рівненська АЕС» відбулась зустріч представників російської делегації – консула-радника та секретаря-референта генерального консульства Російської Федерації у м. Львові, скаутів із федерації «Галицька Русь» Закарпатської, Львівської, Тернопільської, Рівненської областей і Автономної республіки Крим із ветеранами війни, керівництвом станції. Для гостей була проведена екскурсія, після якої всі мали змогу переглянути фільм про розвідника, відзнятий на батьківщині М.Кузнецова.
25 липня у Львові відбувся урочистий вечір,- говорить Кирило Арбатов, президент федерації скаутів. Наступного дня на Пагорбі Слави, де похований розвідник, пройшла панахида. На могилах воїнів, які загинули від рук фашистських загарбників, було запалено 320 лампадок. А 27 липня ми брали участь у вечері-реквіємі у Рівному. Відвідали краєзнавчий музей, зустрілися з ветеранами. Цього ж дня приїхали у Кузнецовськ. Разом з місцевими ольберами таборувалися на Білому озері. А зранку наступного дня прибули у інформцентр».
Після екскурсії містом всі учасники вирушили в урочище Лопатень Волинської області, щоб передати естафету заходів вшанування партизанського руху сусідам, оскільки цьогоріч виповнюється 70 років партизанському руху.
Валерій Шведюк, газета «Вісті»
Сриберко | 29.07.2011 | 22:42
+ (0) -
Галицька Русь-фінансується із Москви російською церквою -( Арбатов) для зомбування української молоді. В Кузнецовську головний Галицької Русі-Севрюков, який ішов на вибори в "Зеленій планеті" разом із "патріотами" Нестерчуком та Анощенком...
Зомбують наших дітей радянським минулим:партизанами із Лопатиня. ВВВ, могилками 1світової та 2. РПЦ, Кузнєцовим. Ганьба владі
Сриберко | 29.07.2011 | 22:55
+ (0) -
У понеділок, 1 серпня, о 13.00 в Ужгородському прес-клубі відбудеться прес-конференція представників Федерації Скаутів «Галицька Русь». Йтиметься про роботу волонтерів Міжнародного гуманітарного проекту «Memoria Patriae» («Пам'ять Вітчизни») у Карпатах».
Із журналістами зустрінуться:
Володимир Севрюков, начальник скаутського табору, керівник Представництва Федерації Скаутів «Галицька Русь» в м. Кузнєцовськ Рівненської області;
Денис Садовніков, Російська Федерація, м. Тула, координатор проекту «Memoria Patriae», помічник депутата Державної Думи Федеральних Зборів РФ, науковий експерт-консультант Фонду Анатолія Лісіцина.
Анна Семенюк, заступник начальника Застави «Ужгород» Федерації Скаутів «Галицька Русь», інструктор скаутського табору.
natsionalist | 21.08.2011 | 00:55
+ (1) -
Це той алкаш Вовочка Севрюков який працює на РАЕС ЦПВ фрезерувальником, який п'яний посеред цеху пісяв.
BabaJaga | 20.04.2012 | 17:45
+ (0) -
Сриберко | 29.07.2011 | 23:21
+ (1) -
«Поклик нації» обурений діями скаутів «Галицької Русі»

Про це заявив у понеділок на брифінгу голова громадської організації Тарас Боднар, який розцінив дії російських волонтерів з Федерації скаутів «Галицька Русь» під час святкування незалежності України «провокаційними і недопустимими в майбутньому».

Порушенням міжнародного права Т. Боднар назвав той факт, що 23 серпня члени цієї організації, якою духовно опікується УПЦ Московського патріархату, «намагалися підняти прапор Російської Федерації на Говерлі на місці Державного прапора країни-господаря. Правда, дякувати Богу, представники Молодіжного КУНу не дали їм можливості повторити блюзнірство, яке скоїли тут же кілька років тому вандали з «Євроазіатсково союза молодьожи».

Зі своєрідним викликом, як вважає Т. Боднар, ті ж скаути в рамках благодійної акції за фінансової підтримки депутата Госдуми РФ Анатолія Лісіцина впорядкували на горі Великій Кознєсці некрополь часів Першої світової війни, «встановили три хрести, хоч сумнівно, що тут полягли російські вояки». Освячував хрести архієпископ Львівський та Галицький УПЦ МП Августин, «відмовивши, — за словами Т. Боднара, — присутньому представникові Римо-Католицької Церкви о. Казимирові у проведенні спільної поминальної Літургії».
Сриберко | 29.07.2011 | 23:28
+ (0) -
Зустрічати за бюджетні кошти "Галицьку Русь" може тільки яничарська влада як наша під головуванням Анощенка
Бацька | 31.07.2011 | 10:43
+ (4) -
Сриберко | 30.07.2011 | 15:47
+ (0) -
Ось яку організацію зустрічає за бюджетні гроші міська влада!!!!!!!
"В День освобождения Львова от фашистов организаторам мероприятий запретили развернуть георгиевскую ленту
27.07.2009
В минувшие выходные в Львове прошли торжественные мероприятия, посвященные 65-летию освобождения города от фашистов
Организаторами мероприятия выступила организация «Русское молодежное братство». На Холме Славы, где последнее земное пристанище нашли легендарный разведчик Николай Кузнецов и десятки танкистов, которые первыми ворвались в оккупированный город, состоялось богослужение по погибшим.
Однако не все запланированные мероприятия удалось провести в этот день. «Русское молодежное братство» намеревалось развернуть на Марсовом поле георгиевскую ленту во славу русского оружия. Однако осуществить это им запретил суд. Для подстраховки правоохранительные органы всех участников акции «Георгиевская лента» вывезли за город.
Как рассказал президент федерации скаутов «Галицкая Русь», координатор акции по Западной Украине Кирилл Арбатов, всех участников акции (около 200 человек) сотрудники милиции посадили в автобусы, пообещав, что их доставят на Марсово поле. Однако в результате всех участников, среди которых было 50 ветеранов и представители «Русского молодежного братства» со всех областей Украины и Крымской автономии, вывезли за город на место проживания в поселок Брюховичи. «Оказав услугу милиции, чтобы не мешать их работе и послушно сев в автобусы, а нас было около 200 человек, мы приехали не на Марсово поле, а в Брюховичи. Я считаю, что нас не только обманули, но и лишили свободы. Георгиевскую ленту нам даже не разрешили достать из багажника машины, а не то, чтобы с ней пройтись по улицам города. Это просто возмутительно!», - заявил К. Арбатов.
Сергій | 02.08.2011 | 12:11
+ (0) -
Розгорнути "георгієвскую лєнточку во славу русского оружия"... У Львові на своїх головах та грудях пізнали славу цього оружия і ще не скоро будуть від нього у захваті. Цей факт добре знають організатори подібних акцій і свідомо користуються ним, щоб розпалювати ворожнечу в суспільстві.
степан | 05.08.2011 | 00:07
+ (0) -
Чому адмін видалив статтю про Кузнецова? Хазяїн наказав?
Степану | 06.08.2011 | 12:27
+ (0) -
Що Ви маєте на увазі?
Ось стаття, яка була з самого початку на сайті - http://34400.net/index/mikola_ivanovich_kuznecov/0-211
І ще одна про Кузнецова - Ви ж під нею залишили коментар про видалення, як же вона може бути видалена?
Жданюк | 17.10.2012 | 15:37
+ (0) -
Для тих хто цікавиться історією про Кузнецова - Kill Koch. The true story, written by Alex Feldman (Алекс ... - Проза.ру
www.proza.ru/2011/06/07/1237
Нові маловідомі факти та аналіз життя Кузнецова. Написані людиною яку не можна віднести до симпатиків України.
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту info@34400.net з конкретними зауваженнями і коментарі будуть видалені.
Ім'я *:
Email:
Код *:

ТОЧКА ЗОРУ

Оцініть роботу відділу поліції в місті:

Всього відповіли: 1049
Як вирішити проблему безпритульних тварин в місті?

Всього відповіли: 9194

Останні новини

34400.net © 2011-2017

Кузнецовськ/Вараш - новини без цензури

Використання матеріалів сайту дозволено лише з посиланням (для інтернет-видань - гіперпосиланням) на "34400.net".

Адміністрація 34400.net не несе відповідальності за зміст коментарів