34400.net
Кузнецовськ/Вараш - Новини без цензури
ГОЛОВНА // Події // ПЕНСІЙНІ ВІЙНИ: переможців немає

ПЕНСІЙНІ ВІЙНИ: переможців немає

12.02.2011

0

1103

Пенсійні війни: переможців немає

Продовжується ажіотаж із зверненнями громадян до Пенсійного Фонду України через суд. Непрацюючі пенсіонери відстоюють своє право на доплату до пенсії 15-20 відсотків, діти війни – право отримувати соціальну допомогу у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, інваліди-чорнобильці – додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров‘ю, інші громадяни, які проживають на радіаційно забруднених територіях, – на збільшення розміру доплат на харчування (у народі – так званих «гробових»).

Довжелезні черги штурмують приміщення управлінь Пенсійного Фонду та судів; додалося роботи і юристам. Суди захищають порушене право громадян, а юристи та приватні адвокати поставили штампування позовних заяв на потік.

Редакція "Володимирецького вісника" задалася питанням: чи реально виграти такі позови і отримати належні по закону компенсації та доплати і в яку суму це обійдеться? Тим більше, і привід з‘явився: на редакційну пошту надійшов лист від нашої читачки. Зазначимо, що в пропонованому матеріалі спробуємо розібратися у лише моральній та матеріальній стороні питання; через відсутність чіткої соціальної політики держави в цьому питанні Пенсійний Фонд відмовився коментувати юридичний бік проблеми.

Отже, суть листа у редакційному викладі.

 

«Навіщо нас дурити?»

Шановна редакціє!

Прошу допомогти мені дізнатися правду: чи повинні ми платити в суді за те, що від нас приймають документи на доплату до пенсії 15 відсотків? Справа в тому, що черговий міліціонер з суду направляє всіх пенсіонерів до приватного адвоката. Чому до приватного? А тому, що тут обов‘язково треба платити по 50 гривень. Я розмовляла з односельчанами-пенсіонерами – всі платили гроші, але не хочуть розголосу.

Якщо така доплата є, то чому ми повинні обов‘язково подавати документи в суд і обов‘язково через приватного адвоката? Не краще б це зробити у Пенсійному фонді? Чи знову дурять – як і з доплатами дітям війни? А що з тієї тяганини вийшло? Ніяких доплат наші люди не отримали. А документи й досі там, хоч дехто із позивачів уже відправився в Царство Небесне.

То навіщо дурити людей знову? Щоб нажитися на пенсіонерах?

Стефанія ГАФТКО, пенсіонерка».

 

Суди в блокаді

Справді: у районі проживає тільки пенсіонерів більше 16 тисяч. Якщо до суду звернеться лише третина з них, то юристам тільки за оформлення позовної заяви громадяни викладуть більше 20 тисяч гривень. На кожен вид позову своя такса: пенсіонерам – 50-100 гривень, чорнобильцям – від 600 гривень до 600 доларів (або 10% відсотків від суми виграних коштів). Отже, перші питання ми задали голові Володимирецького районного суду Л. О. КОТИК.

– Людмило Олександрівно, чи справді охоронець у суді направляє людей до приватного адвоката?

– Ні, це неправда. Якщо охоронець і радить громадянам звертатися до послуг юристів, то хіба лише в тому випадку, коли позивач приходить до суду без написаної позовної заяви і просить підказати, куди звернутися. Скільки за її оформлення беруть юристи, я не знаю.

– Чи може позивач звертатися до суду із власноруч написаною позовною заявою, щоб не платити юристам?

– Звичайно. Є певний зразок оформлення таких документів, і якщо всі вимоги законодавства дотримано, їх зареєструють без жодних перепон. І неважливо: від руки вони написані чи надруковані. Головне, щоб у заяві було грамотно викладено її суть; названо позивача і відповідача, а суть позову була аргументована відповідними законодавчими актами, що дають підстави звертатися до суду. Заява пишеться у двох примірниках з відповідними додатками (копіями правовстановлюючих документів). Додам, що з такими позовами людині не обов‘язково звертатися в суд особисто. Позовну заяву та документи можна відправити до нас поштою, і тоді не доведеться вистоювати в довжелезних чергах, тратити час та псувати нерви собі і працівникам суду. Нинішня ситуація нагадує часи, коли в блокаду люди стояли у чергах за хлібом: тиснява, скандали, втрати свідомості і навіть бійки. Було, що й мене в приміщення суду не хотіли пускати, мовляв, куди прешся без черги. А днями навіть вікно в суді розбили.

– Людмило Олександрівно, чи є підстави для такого ажіотажу і чи справді уже дехто з позивачів отримав відшкодовані гроші?

– А з чого ви зробили висновок, що це ажіотаж? Звертатися до суду громадяни почали ще в 2009 році (першими були діти війни, за ними й інші категорії), і відтоді цей процес лавиноподібно зростає. Тільки торік Володимирецький районний суд розглянув більше 2 тисяч таких справ; з початку нинішнього року це число вже дотягнуло до 3 тисяч. Чи хтось отримав гроші – не знаю, це не в компетенції суду. Ми захищаємо права громадян, які підтверджені соціальним законодавством, але виплати проводить Пенсійний фонд за умови, якщо на це передбачено видатки у державному бюджеті. У цій ситуації справді заручниками стали прості люди, а заодно з ними і працівники судів та Пенсійного фонду.

        

ПФУ: найкращий друг чи найбільший ворог пенсіонера?

То чи варта шкура вичинки? Ситуацію згодився прокоментувати компетентний пенсіонер (прізвища просив не називати).

– Судитися з державою – марна справа, знаю це з власного досвіду. Той з пільговиків, хто перший встиг звернутися до суду, можливо, й зумів отримати відповідні компенсації чи доплати. Але як тільки процес набрав масового характеру, чиновники одразу схаменулися: підписуючи документи на виплати громадянам по судових позовах, вони підписали б вирок державному бюджету і поставили б перед загрозою існування самої держави. Адже додаткові доплати і компенсації пільговим категоріям – це мільярдні видатки, і забезпечити їх фінансування наша економіка не зможе. Тож закон наче і діє, але він не забезпечений фінансово-економічними гарантіями. А нашим людям ніхто цього не пояснює зрозумілою мовою.

Скажімо, багатьом відмовляють у розгляді позовної заяви через порушені строки звернення до суду. Адже з набуттям чинності закону чи підзаконного акту, який регламентує додаткові пільги та доплати (скажімо, пенсіонерам), у громадян є 6 місяців, щоб звернутися до суду і вимагати їх нарахування. Якщо ці строки не дотримані, суд може відмовити у розгляді справи.

І навіть якщо все оформлено згідно з буквою закону, ще рано радіти. Ви просите, щоб суд зобов‘язав Пенсійний фонд «нарахувати і виплатити» належні вам доплати чи компенсації. Суд, в межах своєї компетенції, виносить рішення, яким зобов‘язує ПФ «нарахувати» кошти, на які ви маєте право по закону. Але між «нарахувати» і «виплатити» – велика різниця.

Пенсійний фонд змушений нарахувати ці кошти. Але він фінансується згідно з видатками, закладеними у держбюджеті, і додаткова стаття виплат там не закладена. Тому ПФ вбачає в судових рішеннях певні порушення діючого законодавства, подає апеляцію – і цей процес затягується на роки. Більшість із позивачів-пенсіонерів та чорнобильців від моменту нарахування коштів до їх виплати просто не доживуть…

Отак і виходить, що Пенсійний фонд, який має всіляко захищати і підтримувати своїх членів, чомусь мусить із ними сперечатися в судах. Навіщо приймати соціальні закони, які не виконуються через нестачу коштів у бюджеті? Через політичний популізм недалекоглядних законотворців втрачається престиж держави, а люди озлоблюються.

Чи можна щось змінити у цій ситуації, де заручниками прості люди, ми спробуємо розібратися в одному з наступних номерів.

Сергій СКІБЧИК.


На знімку автора: обложене управління Пенсійного фонду не встигає видавати довідки в суд обуреним людям.

 

Всього коментарів: 0
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту info@34400.net з конкретними зауваженнями і коментарі будуть видалені.
Ім'я *:
Email:
Код *:

ТОЧКА ЗОРУ

Оцініть роботу відділу поліції в місті:

Всього відповіли: 1097
Як вирішити проблему безпритульних тварин в місті?

Всього відповіли: 9239

Останні новини

34400.net © 2011-2017

Кузнецовськ/Вараш - новини без цензури

Використання матеріалів сайту дозволено лише з посиланням (для інтернет-видань - гіперпосиланням) на "34400.net".

Адміністрація 34400.net не несе відповідальності за зміст коментарів