34400.net
Кузнецовськ/Вараш - Новини без цензури
ГОЛОВНА // Місто // Перейменування Кузнецовська: що в імені твоєму, Вараш?

Перейменування Кузнецовська: що в імені твоєму, Вараш?

18.03.2016

7

2063

25 березня на черговій сесії Кузнецовської міської ради розглядатиметься питання про перейменування нашого міста, назва якого підпадає під закон про декомунізацію.

 

 

 

У сесійній залі зіткнуться дві позиції: міського голови про відтермінування перейменування та групи з 5 депутатів, котрі вимагатимуть негайної зміни назви Кузнецовська на Вараш.

 

Декомунізація (як частина процесу демократизації) вкрай необхідна українському суспільству. Але в умовах домінування олігархату і підконтрольних йому партій в політичному житті країни вона виродилася в імітування демократизації. Компартія України не заборонена, її лідер вільно проповідує свої ідеї в ЗМІ. Натомість влада взялася за перейменування населених пунктів і вулиць, «організувавши» це так, що громади тих міст і сіл, що підлягають перейменуванню, виявилися відсторонені від процесу, бо положення про місцеві референдуми так і не було прийняте.

 

У результаті втрачено час і декомунізація по-українськи стала схожою на ідеологічну кампанію совєтських часів: списки об’єктів перейменування спущені зверху, рішення покладені на місцеві ради (тобто на партійні фракції у них), нереально стислі строки виконання визначені за принципом «давай-давай». А на випадок, коли місцеві ради виявляться безпорадними, то за рекомендаціями Українського інституту національної пам’яті нас та й інших можуть де-юре і де-факто перейменувати із Києва.

 

Автор цієї статті – давній противник перейменування Кузнецовська на Вараш, бо що може бути українського в цьому угорському слові? Звісна річ, прихильники такого перейменування, вважаючи слово «вараш» суто українським, називають мене українофобом, хоча, за логікою речей, все може бути якраз навпаки. Тут справа у підходах: вони уявляють поліське село Вараш з біленькими хатинками і зелененькими садочками, перша згадка про яке задокументована у 1799 році, а далі їхня думка не рухається. Мене ж цікавить значення (етимологія) слова «вараш» і те, чому українське село носить угорську назву. Адже, перейменувавши Кузнецовськ невідомо на що, можемо отримати велику конфузію, бо йдеться про місто обласного підпорядкування, одне з п’яти міст-супутників АЕС. Щоб не перейменовувати його іще раз, бажано вибрати не сумнівний «вараш», а якусь сучасну і обов’язково українську назву – наприклад, Світлодар чи щось на кшталт цього. Тим паче, що десятки тисяч кузнецовців, гадаю, безболісно для своєї гідності стануть світлодарцями, а варашанами-варашанцями – навряд чи.

 

Варто зауважити, що прихильники перейменування Кузнецовська на Вараш, граючи на національних почуттях не дуже поінформованих українців, схильні до демагогії. Вважаючи, що таке перейменування – це «відновлення історичної назви Вараш населеному пункту Кузнецовськ», вони «забувають» про те, що Вараш ніколи ніким не перейменовувався на Кузнецовськ. А Кузнецовськ ніколи не називався Варашем, щоб можна було відновлювати його історичну назву. На сесії ж, можливо, вони розмахуватимуть солідним етимологічним словником, стверджуючи, що дуже близьке до «вараш» слово «варош» – українське, бо означає в українській мові «місто».

 

Додам: у польській мові – це «мала фортеця», в болгарській – «центр міста» або ж «стара (укріплена) частина міста». І всі ці діалектні слова, вживані в окремих регіонах поширення трьох зазначених вище мов, запозичені з угорської мови, в якій слово «варош» – повноправне і означає «місто», як похідне від слова «вар» у значенні «фортеця». Відтак, Вараш-Варош – це вже не двохсотлітнє українське село, а, можливо, дуже давня угорська фортеця над Стиром. Тож, не знаючи, звідки вона тут взялася і для чого була збудована, справа перейменування Кузнецовська на Вараш набирає авантюрного відтінку.

 

 

Петро Комнацький, журналіст,

спеціально для «Володимирецького вісника»

Всього коментарів: 7
1
11травма | 18.03.2016 | 10:18
+ (-1) -
Петро ,, видалено.

Нагадую, що стаття називається "Перейменування Кузнецовська: що в імені твоєму, Вараш?"
2
Полі | 18.03.2016 | 18:04
+ (-2) -
Світлодар - безфантазійна назва, яка з сучасністю немає нічого спільного, хіба що з тим самим совком...
3
Роман | 18.03.2016 | 19:46
+ (-1) -
Краще вже Світлодар, ніж Вараш!!!
4
Петро Комнацький | 18.03.2016 | 22:55
+ (0) -
Я не беру участі в обговореннші власної статті. Обговорюйте її хто як хоче, і критикуйте хто як зможе. Але - статтю, а не автора, бо останнє - то ознака варашанина-варашанця. Зауважу лише дві речі:  нам із Варашем ще повезло, бо могло бути гірше, як вважає один із коментувальників статті: "Краще давайте перейменуємо Берестівку на Луписуку. Повернемо історичну назву, так сказать".                                                                                      І друге: стаття написана в першу чергу для наших депутатів. І яким би не було їхнє рішення по перейменуванню, після сесії я опублікую іншу статтю - уже не про наш малесенький Вараш, котрий "варош", а про найбільший ВАРАШ, відомий історичній науці. Звісно, з посиланнями на два дуже давні і дуже потужні історіографічні джерела.
5
Svitlana | 19.03.2016 | 19:09
+ (1) -
Полностью поддерживаю автора! И вообще я против переименования!!! Неужели больше нечем заняться депутатам? В городе есть более насущные проблемы чем тратить время и деньги на никому не нужное переименование!
6
Lavr | 19.03.2016 | 20:27
+ (-1) -
Давайте, таваріщ Свєтлана, і далі боріться!  Знаємо, що ви проти перейменування  міста. "Русскій мір" вас запише на дошку пошани. А Гундяєв церковну медаль дасть.
7
Julliett | 16.05.2016 | 10:15
+ (0) -
Я також проти перейменування - що нам воно дасть окрім біганини з документами по різних інстанціях? Краще б декомунізували нашу медицину та освіту і переводили їх на європейський рівень - ось куди потрібно направляти кошти. Та кому це потрібно - дітки нашого президента та депутатів навчаються за кордоном, лікуються в дорогих платних клініках, а от назви міст та сіл - ріжуть їм очі. Справжня демократія почнеться не тоді, коли всі міста та села перейменують на свій лад, а тоді, коли слово народу буде мати хоч якусь вагу. Зараз, на жаль цього не спостерігається в нашій країні.
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту info@34400.net з конкретними зауваженнями і коментарі будуть видалені.
Ім'я *:
Email:
Код *:

ТОЧКА ЗОРУ

Оцініть роботу відділу поліції в місті:

Всього відповіли: 1097
Як вирішити проблему безпритульних тварин в місті?

Всього відповіли: 9238

Останні новини

34400.net © 2011-2017

Кузнецовськ/Вараш - новини без цензури

Використання матеріалів сайту дозволено лише з посиланням (для інтернет-видань - гіперпосиланням) на "34400.net".

Адміністрація 34400.net не несе відповідальності за зміст коментарів