34400.net
Кузнецовськ/Вараш - Новини без цензури
ГОЛОВНА // Різне // Право на свободу пересування територією України

Право на свободу пересування територією України

11.07.2011

1

1254

Право на свободу пересування територією України та реєстрація місця проживання громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні. 

На теперішній час реєстрація місця проживання/перебування фізичних осіб в Україні здійснюється відповідно до положень Закону України „Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11 грудня 2003 року № 1382-ІУ. 

У ст. 1 Закону встановлено, що дія Закону поширюється як на громадян України, так і на іноземців та осіб без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні.
Законом встановлено, що місце перебування - це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік. Місце проживання - це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає понад шість місяців на рік.

Тобто фізична особа може мати лише одне зареєстроване місце проживання та необмежену кількість зареєстрованих місць перебування. 

Законом визначено, що реєстрація місця проживання особи - це внесення відповідних відомостей до його паспортного документа із зазначенням адреси житла. Зазначена інформація вноситься також до реєстраційного обліку відповідного органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації.

Ст. 6 установлено, що громадянин України (незалежно від віку), а також іноземець чи особа без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, зобов'язаний протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. 

Для реєстрації місця проживання особа подає:
 - письмову заяву, 
 - паспортний документ, 
 - квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати, 
 - два примірники талона зняття з реєстрації. 

До паспортних документів належать: паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, для іноземців та осіб без громадянства - посвідка на постійне або тимчасове проживання. Для дітей до 16 років подається свідоцтво про народження. 

Законом також визначено, що заява про реєстрацію місця проживання є єдиною підставою для реєстрації місця проживання, а її зразок та інші необхідні для реєстрації документи затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Законом забороняється вимагання інших документів для реєстрації місця проживання. 

Якщо дитина не досягла 16-річного віку, для реєстрації місця проживання подається свідоцтво про народження. Діти віком від 15 до 18 років подають заяву про реєстрацію місця проживання особисто.
Відповідно до положень статей 141 та 160 Сімейного кодексу України місце проживання неповнолітньої дитини реєструється за місцем проживання одного з батьків, за згодою обох батьків, які мають рівні права та обов'язки щодо дитини.

Виходячи з викладеного, батьки неповнолітньої дитини, як її законні представники, зобов'язані подати до органів внутрішніх справ заяву про реєстрацію місця проживання новонародженої дитини у десятиденний строк після державної реєстрації факту народження дитини (одержання свідоцтва про народження). 

Ст. 8 Закону визначено, що реєстрація місця перебування здійснюється за заявою особи, яка зобов'язана подати її протягом семи днів після прибуття до місця перебування. Інформація про це повідомляється до органу реєстрації місця проживання.

Реєстрація місця перебування є новелою Закону. 

Обов'язковість такої дії передбачена лише для тих категорій громадян, які визначені в ст. 6 Закону. Це особи (громадяни України, а також іноземці чи особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах), які перебувають більше одного місяця за межами адміністративно-територіальної одиниці, в якій зареєстроване їх місце проживання, і які мають невиконані майнові зобов'язання, накладені в адміністративному порядку чи за рішенням суду, або призиваються на дійсну військову службу і не мають відстрочки, або беруть участь у судовому процесі в будь-якій якості.
Усіх інших фізичних осіб Закон не зобов'язує реєструвати місце перебування тобто вони реєструють місце перебування за бажанням.

У ст. 12 Закону визначені обмеження свободи пересування. 

Свободу пересування відповідно до закону може бути обмежено:
 - у прикордонній смузі; 
 - на територіях військових об'єктів; 
 - у зонах, які згідно із законом належать до зон з обмеженим доступом; 
 - на приватних земельних ділянках; 
 - на територіях, щодо яких введено воєнний або надзвичайний стан; 
 - на окремих територіях і в населених пунктах, де у разі небезпеки поширення інфекційних захворювань і отруєнь людей введені особливі умови і режим проживання населення та господарської діяльності. 

Свобода пересування обмежується щодо: 

 - осіб, до яких відповідно до процесуального законодавства застосовано запобіжні заходи, пов'язані з обмеженням або позбавленням волі; 
 - осіб, які за вироком суду відбувають покарання у вигляді позбавлення або обмеження волі; 
 - осіб, які згідно із законодавством перебувають під адміністративним наглядом; 
 - осіб, які згідно із законодавством про інфекційні захворювання та психіатричну допомогу підлягають примусовій госпіталізації та лікуванню; 
 - шукачів притулку та осіб, які звернулися за наданням 'м статусу біженця до прийняття відповідного рішення компетентним органом (про надання цим особам притулку чи статусу біженця); 
 - іноземців та осіб без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України; 
 - осіб, яких призвано на дійсну строкову службу до Збройних Сил України та інших, утворених відповідно до законів України, військових формувань; 
 - іноземців, які перебувають у складі військових іноземних підрозділів і які мають статус військового. 

Свобода пересування може бути обмежена і в інших випадках, передбачених законом. 

Ст. 13 Обмеження вільного вибору місця проживання. Вільний вибір місця проживання обмежується в адміністративно-територіальних одиницях, які з находяться:
 - у прикордонній смузі; 
 - на територіях військових об'єктів; 
 - у зонах, які згідно із законом належать до зон з обмеженим доступом; 
 - на території, де у разі небезпеки поширення інфекційних захворювань і отруєнь людей введені особливі умови і режим проживання населення та господарської діяльності; 
 - на територіях, щодо яких введено воєнний або надзвичайний стан. 

Законом передбачена можливість оскарження в установленому законом порядку рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, посадових та службових осіб з питань свободи пересування, вільного вибору місця проживання, реєстрації місця проживання (перебування) та відповідальність осіб, винних у порушенні вимог цього Закону, згідно із законом. 

Особливу увагу звертаємо на те, що у ст. 2 Закону України „Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" зазначено, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження. Тому відмова в оформленні пенсії, наданні медичної допомоги, наданні соціальної допомоги, внесення до списків виборців через відсутність зареєстрованого місця проживання тощо є незаконною. Незаконні дії посадових осіб фізична особа може оскаржити в порядку адміністративного судочинства.

Начальник СГІРФО
капітан міліції Г.М. Соронін
Всього коментарів: 1
1
Вов4ик | 12.07.2011 | 11:43
+ (0) -
cry непонятно
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту info@34400.net з конкретними зауваженнями і коментарі будуть видалені.
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

ТОЧКА ЗОРУ

Оцініть роботу відділу поліції в місті:

Всього відповіли: 953
Як вирішити проблему безпритульних тварин в місті?

Всього відповіли: 9084

Останні новини

34400.net © 2011-2017

Кузнецовськ/Вараш - новини без цензури

Використання матеріалів сайту дозволено лише з посиланням (для інтернет-видань - гіперпосиланням) на "34400.net".

Адміністрація 34400.net не несе відповідальності за зміст коментарів