34400.net
Кузнецовськ/Вараш - Новини без цензури
ГОЛОВНА // Політика // Продовження пенсійних воєн

Продовження пенсійних воєн

18.02.2011

2

1545

Виплати за рішеннями суду

Після зимових свят розпочалися масові звернення пенсіонерів до управління Пенсійного фонду України в Володимирецькому районі Рівненської області із заявами про перерахунок пенсії та за довідками про розмір пенсії. З кожним днем у понеділок та четвер (прийомні дні) збільшуються черги перед управлінням і судом.

Та чи варто годинами вистоювати на морозі, щоб подати документи в суд або отримати довідку з управління? Чим спричинений ажіотаж довкола пенсійних виплат та кому це вигідно? Питання риторичні і навряд чи хтось зможе дати на них вичерпну відповідь.

Однак спробуємо розібратися, з чого виникла проблема та які можливі шляхи її безболісного її вирішення.

Конкретний розмір усіх надбавок та доплат, які виплачуються управлінням встановлений постановами Кабінету Міністрів України, на який згідно ст. 116 Конституції України покладено обов’язки щодо забезпечення проведення політики у сфері соціального забезпечення.

Пунктами 4, 8 Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” від 22 травня 2008 року встановлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність:

2) тим, що належать до категорії 2, – 15 відсотків;

3) тим, що належать до категорії 3, – 10 відсотків;

4) тим, що належать до категорії 4, – 5 відсотків.

Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня – 48,1 гривні, з 1 липня – 48,2 та з 1 жовтня – 49,8 гривні. Зазначеною постановою регулюється також розмір виплат інвалідам, захворювання яких пов’язано з наслідками аварії на ЧАЕС.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, доплата в зоні посиленого радіоекологічного контролю непрацюючим пенсіонерам становить 5,20 грн., в зоні гарантованого добровільного відселення – 10,50 грн. та у таких розмірах виплачується пенсіонерам.

Відповідно до ч.5 ст. 54, ст. 67 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій визначаються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і підвищення мінімальної заробітної плати. Отже, саме Кабінет Міністрів України уповноважений визначати конкретний розмір доплат, пенсій, додаткових пенсій, що передбачені вищезазначеним законом, реалізовуючи таким чином повноваження, надані п. 3 ст. 116 Конституції України щодо забезпечення проведення політики у сфері соціального забезпечення.

Статтею 63 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” встановлено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, який затверджує Верховна Рада України, а не із бюджету Пенсійного фонду України (його затверджує Кабінет Міністрів України). А відповідно до ст. 67 Закону конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України.

Постанови Кабінету Міністрів України в частині спірних правовідносин неконституційними не визнавалися, в порядку адміністративного судочинства не оскаржувалися, а тому підстави для їх незастосування відсутні.

 Проте суди при розгляді справ зазначеної категорії не завжди беруть до уваги постанови Кабінету Міністрів, які в окремих випадках суперечать нормам законів. Також не завжди враховуються ті обставини, що фактичне фінансування витрат згідно Закону України "Про статус та соціальний захист дітей війни” та Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” проводиться в тих же розмірах що фактично й виплачується, тобто відповідно до зазначених вище постанов Кабінету Міністрів. Для того, щоб комусь "віддати”, треба у когось з пенсіонерів "забрати”.

Статтею 70 Закону України "Про державний бюджет на 2010 рік” Кабінету Міністрів України надано право у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.

Частиною 2 статті 95 Конституції України передбачено, що виключно законом про Державний бюджет на поточний рік визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, їх розмір і цільове призначення. Частиною 2 Бюджетного кодексу України також встановлено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовується лише в частині, в якій вони не суперечать положенням закону про Державний бюджет України.

 Законодавством України не визначено поняття "мінімальна пенсія за віком” як розрахунок величини для підвищення пенсії згідно зі ст. 54 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, та підвищень до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни”. Адже ст. 28 ЗУ "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачає, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності достатнього страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. При цьому ч. 3 цієї ж статті встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений на рівні прожиткового мінімуму, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом.

Отже, цей розмір не може бути застосований для пенсій, призначених згідно норм Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та підвищень до пенсії, встановлених відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни”.

Як роз’яснено в ч.3 п.3.2 Ухвали Конституційного суду України від 19.05.2009 року № 27-у/2009, в частині 3 статті 28 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” закладено однозначну вимогу щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого у абзаці першому цієї статті, – виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим законом.

Таким чином, механізм реалізації положення ст. ст. 50, 51, 52, 54 ЗУ "Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та статті 6 "Про соціальний захист дітей війни” відсутній.

Однак, незважаючи на викладені обставини, пенсіонери продовжують звертатися до судів з вимогою зобов’язати управління провести перерахунок та виплату пенсій та надбавок до пенсій.

Управління ПФУ у Володимирецькому районі.

 

Казав пан: «Кожух дам…»

Від редакції.

Ще не встигла пошта доправити минулий номер «Володимирецького вісника» з матеріалом «Пенсійні «війни»: переможців немає» до всіх поштових відділень району, а люди уже переказували її зміст один одному. Однак при спілкуванні з читачами стало зрозуміло, що на основні питання «Чи мають позивачі право на доплати і компенсації, яких домагаються через суд?» та «Чи є шанс виграти справу і отримати гроші?» чіткої відповіді ми так і не дали.

Тож на запрошення начальника управління Пенсійного фонду у Володимирецькому районі Миколи ЛІЩУКА взяти участь у виїзному обговоренні пенсійної реформи та питань нарахування пенсійних доплат редакція одразу ж погодилася. Адже в даному випадку наше завдання – не збурювати людей, підсипаючи вогню в ажіотаж пенсійних війн, а стабілізувати ситуацію налагодженням якісної комунікації між владою (точніше, її рішеннями) і людьми у вигляді доступних роз‘яснень.

У даному випадку газета не займає і не займатиме позиції жодної із сторін конфлікту: ні позивачів (пенсіонерів і чорнобильців), ні відповідача (Пенсійного фонду України). Не вдаючись до високопарних тверджень про верховенство права і справедливість вітчизняних законів (зрештою, закони як дишло, бо їх теж придумують люди), «Володимирецький вісник» займає позицію здорового глузду і елементарної логіки. Але почнемо із поданого вище роз‘яснення районного управління ПФУ.

Зрозуміло, що в цій ситуації Пенсійний фонд захищає себе і державний бюджет. Однак все подано такою малозрозумілою канцелярською мовою офіційних документів, що пересічній людині без юридичної освіти годі й розібратися. Зовсім не розкрито характер звернень і їх реальний результат, не вказано, що Пенсійний фонд відповідає за виплату лише трудової пенсії, а з питань доплат і «оздоровчих» треба звертатися в управління праці та соціального захисту населення.

Скажімо, закон «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року передбачає щомісячну грошову допомогу на харчування у зоні гарантованого добровільного відселення у розмірі 40 відсотків від мінімальної заробітної плати (з 1 січня 2011 року – 941 грн.). Постанова Кабміну від 26 липня 1996 року передбачає цю щомісячну грошову допомогу у розмірі 210 тис. крб. Згідно з Указом Президента від 25 серпня 1996 року «Про грошову реформу» ця сума перетворилася в оті горезвісні «гробові» – 2 грн. 10 коп. І ця постанова чинна досі, хоча згідно логіки юриспруденції закон має вищу юридичну силу (вище тільки Конституція), ніж підзаконний акт (постанова).

Ось така правова колізія: закон передбачає більші розміри виплат, ніж згадана постанова Кабміну. Тож питання чи позови стосуються точно не Пенсійного фонду, який лише виплачує нараховане згідно закону і передбачене в бюджеті!

 Через отакий формалізм при підготовці грамотних, а головне – доступних для розуміння роз‘яснень законодавства і ходять серед людей легенди, що «в район привезли мільйони грошей для чорнобильських виплат на оздоровлення і харчування, і треба піти в адміністрацію та написати заяву – а начальник Пенсійного фонду одразу виплатить гроші». Тож люди як штурмували управління ПФУ, так і штурмуватимуть.

Далі юристи ПФУ пишуть, що «Постанови Кабінету Міністрів України в частині спірних правовідносин неконституційними не визнавалися, в порядку адміністративного судочинства не оскаржувалися, а тому підстави для їх незастосування відсутні».

Однак громадяни у своїх позовах вказують, що зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.12.2007 р. (вони гласять, що доплати громадянам, які працюють на забруднених територіях, регулює Кабмін), рішенням Конституційного суду від 22.05.2008 р. №10-рп/2008 було визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними). То хто краще знає зміни в законодавстві: юристи позивачів чи юристи ПФУ?

Відтак, виходячи з логіки рішення Конституційного суду, з 22 травня 2008 року усім непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні посиленого радіоекологічного контролю (тобто, усім, хто має 3 категорію), мали підвищити пенсію на одну мінімальну заробітну плату та виплачувати додаткову пенсію у розмірі 15 відсотків мінімальної пенсії за віком. Пристойно поповнивши кишені приватних юристів за оформлення позовних заяв, за тим і стоять у судах наші співгромадяни. Та чи дочекаються?..

Сьогодні високопосадовці уже б‘ють тривогу: нація старіє. Із 45 мільйонів в Україні – 13 мільйонів пенсіонерів, або 100 працюючих на 88 пенсіонерів. У нашому районі ще гірша ситуація: на 16353 пенсіонери лише 7 тисяч працюючих (або 2 пенсіонери на 1 працюючого). Це приблизно 4,8 млн. грн. при загальній сумі пенсійних виплат 18 мільйонів гривень на місяць.

Відтак маємо величезний дисбаланс пенсійного бюджету: лише 22 відсотки власних надходжень, решту перекриває дотація з бюджету. А якщо додати сюди ще й усі доплати та компенсації усім пенсіонерам та пільговикам, їх сума складе ще додаткових 16,5 млн. грн.

Жоден бюджет не настачить 40 мільйонів у місяць лише на пенсійні потреби. Відтак доведеться платити щось одне, оскільки судові рішення йдуть під грифом «до негайного виконання», люди отримуватимуть доплати, а пенсії накопичуватимуться у величезні борги. Сьогодні із 280 позовів по доплаті до пенсій інвалідам-чорнобильцям задоволено і виплачено кошти лише 18 чоловікам, решта (в тому числі і рядові пенсіонери) чекатимуть кращих часів. Ось і все, на що поки що спромігся держбюджет. Це може спровокувати соціальний хаос і економічний колапс.

                Словом, ситуація патова. Проте начальник управління Пенсійного фонду у Володимирецькому районі не відмовляв людей звертатися до суду, а ПФУ безперешкодно видає відповідні довідки усім бажаючим (хоча працівникам управління доводиться працювати допізна навіть на вихідних). І районне, і обласне керівництво поінформовані про стан справ із зверненнями громадян до суду і виплатами, які найближчим часом ніхто не виплатить. Бо якщо платити – то всім, хто має право, а не лише тим, хто відстояв своє право у суді.

Відповідне звернення було адресоване і в Уряд. Адже ситуацію можна врегулювати лише на державному рівні. В тому числі – і прийняттям нової пенсійної реформи, яка викликає сьогодні стільки неоднозначних відгуків.

А поки що пенсійні війни тривають лише у Володимирецькому та Березнівському районах і місті Кузнецовську.

Сергій СКІБЧИК.


Всього коментарів: 2
1
Sofi | 18.02.2011 | 14:16
+ (0) -
Бедные( во всех смыслах) простые пенсионеры,не дай Бог на себе испытать такие "прелести" пенсионной жизни.Да кот больше наплачет ,чем им денег добавили!!!
2
Аноним | 18.02.2011 | 23:17
+ (2) -
И зачем весь этот цирк был? Дали людям надежду какую то доплату получить, а что в итоге?
Ну, хоть юристы заработали. Может они в доле с зачинщиками всего этого?
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту info@34400.net з конкретними зауваженнями і коментарі будуть видалені.
Ім'я *:
Email:
Код *:

ТОЧКА ЗОРУ

Оцініть роботу відділу поліції в місті:

Всього відповіли: 1094
Як вирішити проблему безпритульних тварин в місті?

Всього відповіли: 9237

Останні новини

34400.net © 2011-2017

Кузнецовськ/Вараш - новини без цензури

Використання матеріалів сайту дозволено лише з посиланням (для інтернет-видань - гіперпосиланням) на "34400.net".

Адміністрація 34400.net не несе відповідальності за зміст коментарів