34400.net
Кузнецовськ/Вараш - Новини без цензури
ГОЛОВНА // Різне // Там, де камінь коштовний росте

Там, де камінь коштовний росте

13.01.2012

3

3045

Криза, бюджет, економіка… Якоюсь нудьгою віє од цих слів. А на Різдво хочеться хоч невеликого, але свята, казки, що так рідко приходить до нас!..

Телефоную на номери всіх знайомих, яких є шанс «розкрутити» на більш-менш пристойний матеріал.

Глухо: хто ще не може працювати (після Нового року), а хто вже не може святкувати (і говорити, відповідно, геть не бажає). Аж тут неждане запрошення від Миколи СТЕЛЬМАХА, директора Полицького базальтового кар’єру (Володимирецький район) ДП «Регіон-Інвест»:

– Звичайно, приїжджайте! Я вам такі казкові багатства покажу, яким уже по 6 мільйонів років! Я покажу, де росте коштовне каміння…

Отже, цікавий матеріал гарантовано. До того ж, це підприємство – одне з бюджетоформуючих у районі. Цікаво: що директор мав на увазі під «казковими багатствами»?..

…Ви знаєте, де росте коштовне каміння? Ні, не тільки в надрах заморських гір чи в алмазних копальнях далекої Африки.

Воно росте й на Поліссі.

Нас часто звинувачують у бідності, докоряючи дотаціями. А ми й справді бідні – від того, що не знаємо, які багатства дала природа нашій, здавалось би, голодній піщаній землі. Ліс і його дари: хіба це не скарбниця? Проте черпають із неї багаті закордони, а ми задовольняємося роллю прислуги, заготівельників, а не переробників. А поліський бурштин, який далекоглядні чиновники вже використовують як тверду валюту у своїх політичних трансфертах? А багатющі поклади мідної руди та кімберлітів (алмазів) під нею, на розробку яких українська держава просто не має коштів? Дивись, через десяток років у пошуках та розробці корисних копалин іноземні товстосуми силою зганятимуть поліщуків із проданої землі. А наші люди, інтелект і культуру яких високо цінують за кордоном і так бездарно використовує рідна держава?.. Втім, мова наша про коштовне каміння.

Кабінет директора Полицького кар’єру ДП «Регіон-Інвест» Миколи Стельмаха більше схожий на музей геології і мінералології. Повсюди на численних полицях виблискують фіолетовими, синіми, білими й червоними гранями кристали з базальтових брил. Навіть скульптура якоїсь німфи примостилася між величезними друзами багатокілограмових виблискуючих сталактитів.

– Невже це справді дорогоцінне каміння? – вражено запитую господаря.

– Аякже! Я багатий, як Крез, причому вимірюються мої статки не каратами, а кілограмами. Хто ще в районі має стільки аметистів, агатів, кварцитів, як я? – сміється Микола Володимирович. – А якщо серйозно, то це напівдорогоцінні мінерали, які мільйонами років росли у порожнинах базальту, утворених на Волинсько-Подільській плиті після виверження лави ще в палеозойській ері. Хоча після відповідної шліфовки та огранки такі камінці коштуватимуть великих грошей. Це справжнє багатство, якщо врахувати, що лежить воно буквально під ногами, а після кожного вибуху можна відібрати кілька вантажівок каміння з вкрапленнями мінералів.

– І що ви з ним робите, куди збуваєте?

– Поки що тільки передаю в науково-дослідні інститути Рівного, Лулька, Києва для вивчення їх науково-практичного значення. Багато зразків передав і в школи району для вивчення корисних копалин на уроках географії. Ось подивіться, які речі виходять із таких мінералів, яка в них багата структура і довершений малюнок.Треба тільки зуміти розгледіти душу каменю. На жаль, у нас таких людей поки що немає, тому ювелірні вироби з полицьких агатів і аметистів – далека перспектива.


– Шкода… – замислено протягую, перебуваючи все ще під враженням загадкового блиску фіолетової безодні аметистового самородка. – Тоді давайте повернемось до більш земних речей. Яку віддачу дав торік базальт, родовище якого ви розробляєте?

– Насамперед роботу і матеріальний статок родинам 72 працівників кар’єру. Середня зарплата у нас коливається від 2-3 тисяч улітку, в будівельний сезон, і до 1300-1500 гривень взимку, у міжсезоння. Це й відрахування до бюджетів та фондів. Зокрема, торік нараховано 1 мільйон 800 тисяч гривень заробітної плати, сплачено податків до бюджетів усіх рівнів 1 мільйон 240 тисяч. Наш кар’єр також допомагав у благоустрої території Мульчицької школи; завжди підтримуємо школу, дитсадок, церкву й сільраду у їхніх починаннях…

– А хто найбільше купує каменещебеневої продукції: організації чи приватники?

– Приблизно порівну. Хоча 90 відсотків усіх споживачів – жителі та організації Волині. Базальт іде і на будівництво, і на дороги, і на кам’яне литво (на переробку його поки що купує тільки завод у Луцьку). Крім того, це дешевий будматеріал для місцевих забудовників: тонна каміння коштує лише 40 гривень, тонна щебеню найдорожчої фракції 5-20 мм – 60 гривень.

– Відомо, що базальт – чудова сировина для переробки. Що з нього виготовляють?

– О, це справжнє багатство нашої землі! Парадоксально, але ми його піднімаємо з надр – і знову закопуємо в землю, не особливо переймаючись багатющими можливостями. А дарма.

Базальт – це камінь, довговічність якого перевищила тисячолітній рубіж. Вироби з базальту мають надзвичайні звукотеплоізоляційні і вогнетривкі якості. Він плавиться в печі при температурі 1280 градусів і виливається у форми будь-якої конфігурації і потреби: труби, плитки, пам’ятники, елементи декору. З цього каменю виготовляють базальтопластик, який застосовується в енергетичній, атомній, авіаційній, космічній та кораблебудівній сферах і як кислотостійкий матеріал у хімічній промисловості. З нього виробляють будівельну арматуру, скловолокно і мінвату – негорючу теплоізоляцію для приміщень, холодильних установок та кріогенних камер.

Базальт відмінно полірується і обробляється алмазними пилками. Це дешевий природний та екологічно чистий матеріал, який не потребує колосальних затрат для видобування і переробки, як, скажімо, металургія. Наприклад, на виробництво 1 кілограма сталі йде 6 кіловат-годин електроенергії, а на 1 кілограм базальтового волокна – 2 кіловат-години. З базальтопластику можна навіть вагони та автомобілі випускати. Недарма його називають «чорним золотом» України. На Україні – всього до десятка базальтових кар’єрів (це Рівненщина і Закарпаття). Небагато їх і в Європі (лише Італія та Польща), тож попит на продукцію з базальту на світовому ринку був і залишається високим.

– Справді, маємо під ногами унікальну сировину… Миколо Володимировичу, отже, треба дивитися у перспективу?

– Так. Порівнюючи з минулими дійсно кризовими роками, у 2011 році ми непогано спрацювали і можемо будувати далекосяжні плани. Ведуться переговори з багатьма країнами, зацікавленими в експорті нашого базальту. Уже сьогодні можна відвантажувати сировину в Росію, Білорусію та Польщу, розширювати внутрішній ринок. Єдине – потрібен вихід до залізниці. Над цим ми задумалися ще два роки тому. Сьогодні фактично готовий склад на щебеневу продукцію на залізничній станції у Рафалівці з електронними вагами для тарування вагонів. Закупили 35-тонні вантажівки для транспортування сировини. Крім того, на квітень-травень заплановано введення в експлуатацію нової лінії високоякісної гранульованої продукції, на яку величезний попит за кордоном. Це також додаткові робочі місця. Пуско-налагоджувальні роботи вже закінчено, тестовий запуск проведено, залишилося облаштувати під’їдні шляхи та площадки для зберігання. 

– На скільки вистачить запасів родовища?

– На 80 років. Полицьке родовище селективної (почергової) розробки з глибиною залягання 50 метрів сьогодні розкрито лише в межах 16 гектарів; базальт у ньому йде пластами, перемежаючись із туфами – високоякісним матеріалом для виробництва цегли. Тож є задумки і напрацювання суміжних видів виробництва. А найближчим часом плануємо покращити під’їзні шляхи, розширити площадки для складування готової продукції, модернізувати лінії. Скажу, що за ці сім років, відколи Полицький кар’єр почав свою роботу, ми багато досягли…


Це підтвердив і полицький священик отець Валентин, який саме завітав до директора просити автобус, щоб підвезти прихожан на різдвяну службу. Звичайно, той не відмовив. А отець Валентин ще чимало цікавого розповів про Миколу Стельмаха, депутата сільської ради з 20-річним стажем, який нині представляє інтереси полицької громади у районній раді. Розповів і про його активну участь та допомогу у вирішенні соціально-економічних проблем довколишніх сіл, і про ремонти класів у школі та ігрових кімнат у дитсадку за рахунок кар’єру, і про подаровані навчальним закладам комп’ютери, телевізори та новорічні подарунки малятам у дитсадку, і про його небажання афішувати свої добрі справи…

Обидва базальтових кар’єри – Полицький і Рафалівський – це економічна перспектива краю, це життя і добробут на довгі роки його жителів.


Це – справжнє коштовне каміння Володимиреччини. А якщо правильно ним розпорядитися, залучити інвестиції, забезпечити місцеву переробку і виробництво різноманітної продукції з базальту, наш регіон зможе значно скоротити свою дотаційну залежність. Треба лише далекоглядне перспективне бачення влади, продумана інвестиційна політика держави та такі керівники, як Стельмах. 

Бо й справді парадоксально: живемо на скарбах, а просимо милостиню…


Сергій СКІБЧИК.

Фото автора.

Цікаве про базальт

Мільйони років базальт пролежав в землі, зберігши свої властивості, що говорить про його довговічність і екологічну чистоту.

Штучні кам'яні матеріали, звані бетонами, відомі людству не одне тисячоліття. Характеризуючись високою міцністю на стиснення, вони завжди мали однакову проблему – низький опір на розрив і утворення усадкових тріщин при застиганні. 

Структура ж бетону із застосуванням базальтових волокон (базальтоцемента) близька до структури армоцементу з арматурою із сталевих сіток. Проте базальтоцемент володіє вищою міцністю і деформативністю, оскільки базальт володіє вищою міцністю (18000-25000 кг/см2), ніж сталева сітка. Крім того, базальтоцемент може переносити великі пружні деформації тому, що базальтове волокно а по пружності перевершує сталь. При твердінні цементного каменя утворюється агресивне середовище, яке руйнує поверхню волокна, утворюючи при цьому раковини. Міцність волокна зменшується на 10%, але за рахунок раковин, що утворилися, міцність зчеплення каменя і волокна збільшується, таким чином міцність самого виробу зростає.

Головними особливостями базальтоцементу є його висока міцність при всіх видах напружених станів і здатність переносити великі деформації в пружному стані. Будучи хімічно інертним, базальтове волокно не вступає в реакцію з солями або барвниками, тому бетонні розчини з добавкою волокна застосовуються і при будівництві морських споруд, і в архітектурному і декоративному бетонах. У дорожніх покриттях волокно оберігає бетон і арматуру від проникнення агресивних речовин, а також підвищує залишкову міцність і стійкість до заморожування-відтавання, підвищує шорсткість поверхні.

Область застосування волоконного армування: бетонні підлоги; злітні смуги аеропортів; швидкісні автодороги; промислові підлоги в цехах, де встановлено важке устаткування; внутрішнє армування тунелів і каналів; зміцнення схилів; покриття металевих поверхонь сталевих споруд; бетонні водні канали; вогнезахисні конструкції; військові споруди; сейсмостійкі будівлі і споруди.

З бетоном, армованим базальтовими волокнами, можна забути про труднощі, пов'язані з установкою дротяної сітки в тунелях, а також знижується загальна вартість їх будівництва. Товщина бетонного шару може бути зменшена до половини шару із звичайного бетону, а терміни будівництва знижуються у зв'язку з відсутністю необхідності встановлювати дротяну сітку. В колекторах і підземних водних каналах товщина бетонного покриття істотно знижується, а терміни будівництва коротші. 

Волокна можуть легко змішуватися в пересувних бетонозмішувачах або заздалегідь перемішуватися з бетонною сумішшю на бетонних заводах. Необхідність в армуванні бетонної підлоги відпадає завдяки застосуванню базальто-волокна, і в цьому випадку терміни будівництва знижуються в два рази. Вартість ремонту і обслуговування істотно знижується завдяки довговічності бетону, армованого волокном.

Збільшується й ударна міцність бетону, армованого базальтовим волокном, приблизно в 20 разів. Знижується ширина тріщин, особливо важлива в конструкціях, що знаходяться в морській воді і доках. Волокна не схильні до електрохімічної корозії, на відміну від звичайної арматури, яка є електричним провідником і може зазнати катодного ефекту. 

Перспективне використання базальтів як теплоізоляційного матеріалу в різних галузях народного господарства: радіаційний захист і будівництво споруд для захоронення радіоактивних відходів; як антикорозійне покриття в різних галузях промисловості (суднобудівній, автомобільній, хімічній, коксо-хімічній, будівельній та в сільському господарстві).

Найбільш перспективним є застосування базальтів в радіоелектроніці, космічній і авіаційній промисловості. В радіоелектроніці використовуються надтонкі базальтові плівки і пластини як теплоізоляційні матеріали. В авіаційній і космічній промисловості використовуються жаростійкі властивості мінералу при створенні реактивних і турбогвинтових двигунів. На основі базальту виготовляється термозахисне покриття для космічних кораблів багаторазового використання типу "Шатл”, "Буран”. Базальтова тканина є основою для виготовлення термостійких пожежних костюмів (витримують температуру 600-700оС) і скафандрів для роботи в агресивному середовищі.

Всього коментарів: 3
1
ДПІ | 16.01.2012 | 21:12
+ (0) -
ДП «Регіон-Інвест» один з найбільших боржників зі сплати податків.
2
Патріот | 17.01.2012 | 03:10
+ (1) -
А вони податки будуть сплачувати камінням. biggrin biggrin
3
Аудитор | 03.02.2012 | 15:52
+ (0) -
На основі базальту виготовляється термозахисне покриття для космічних кораблів багаторазового використання типу "Шатл”, "Буран”.
Нічого що ви якусь маечню написали? Буран взагалі не виробляеться вже років з 20...
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту info@34400.net з конкретними зауваженнями і коментарі будуть видалені.
Ім'я *:
Email:
Код *:

ТОЧКА ЗОРУ

Оцініть роботу відділу поліції в місті:

Всього відповіли: 1097
Як вирішити проблему безпритульних тварин в місті?

Всього відповіли: 9238

Останні новини

34400.net © 2011-2017

Кузнецовськ/Вараш - новини без цензури

Використання матеріалів сайту дозволено лише з посиланням (для інтернет-видань - гіперпосиланням) на "34400.net".

Адміністрація 34400.net не несе відповідальності за зміст коментарів