34400.net
Кузнецовськ/Вараш - Новини без цензури
ГОЛОВНА // Точка зору // Вараш: версія виникнення назви

Вараш: версія виникнення назви

31.03.2016

6

4909

Зараз точиться багато дискусій що до перейменування Кузнецовська. Пропонується багато альтернатив – Вараш, Енергоатомськ, Західноукраїнськ, Світлодар, Коровкінкс, або пропонується залишити Кузнецовськ. Нинішня назва нашого міста ідеологізована і не нецікава, тому не хочеться її навіть розглядати, деякі або кумедні, або банальні. Тому хочеться зупинитись на назві Вараш.

 


Ні для кого з жителів нашого міста не секрет, що на місці Кузнецовська стояло село Вараш. Перша письмова згадка про Вараш датується 1798 роком. Але це лише письмова згадка, а село існувало задовго до цієї згадки. На скільки задовго? Мене зацікавила назва – Вараш… що ж означає це слово? Може в цій назві криється ключ до історії самого села?

 

Покопирсавшись в інтернеті, проаналізувавши кільканадцять навколо історичних джерел, співставивши історичну і лінгвістичну інформацію я дійшов, на мій погляд, до цікавої версії яку і пропоную на розгляд публіки.

 


Але спочатку трішки історії: в дев’ятому столітті нашої ери кочові племена угорців були витіснені з поволжських степів хазарами і почали рухатись на захід. Після облоги Києва і мирного договору з київським князем угорці рушили в Моравію (нині територія Польщі, Словаччини і Угорщини) яку сплюндрували і на її території заснували свою державу.

 


Щоб було зрозуміло, переселення в ті часи відбувалось шляхом повільного руху цілого народу (кількох десятків а можливо і сотень тисяч людей), з численним обозом, чоловіками, жінками, дітьми і старими, з предметами повсякденного вжитку на возах, з отарами тварин... Під час руху така колона була вразлива для атак не дуже цивілізованих мешканців тодішньої Європи. І щоб убезпечити себе від несподіванок, угорські вожді відряджали невеликі швидкі загони кінних розвідників в перед основної колони і по флангам її руху, задачею яких було попередження про небезпеку для свого народу, добування інформації про рель’єф місцевості, місцеві племена, їх чисельність, войовничість, пошук зручних місць для переправ через ріки, і інших даних. Ці розвідники приїздили на вказані своїм вождем місця і влаштовували, сучасною мовою – опорні пункти, такі собі поселення з житловими і господарськими спорудами обнесені частоколом для оборони. Називались ці поселення «város», в перекладі з угорської «місто» або «поселення». Після того як проходила основна колона угорців, розвідники залишали свої вáроші і приєднувались до свого народу, залишені ж вáроші займали місцеві жителі.

 


Напевно так сталось, що всім нам відомий Вараш зберіг через тисячоліття назву, яка пішла від угорського поселення.

 


Але слід зазначити, що звичний нам наголос в назві села Варáш на другий склад не зовсім вірний, але це цілком зрозуміла трансформація з огляду на час цих історичних подій.

 


Звісно ця стаття не претендує на якесь серйозне історичне дослідження чи на абсолютну істину, але і така версія виникнення назви Вараш має право на існування… ну хоча б як міська легенда.

 


І якщо все ж буде прийняте рішення про перейменування нашого міста, то напевно слід перейменовувати Кузнецовськ в Вáраш, а не в Варáш.

 


P.S. Автор цієї статті жодним чином не агітує за ту чи іншу назву, за чи проти перейменування, не відстоює жодних політичних чи ідеологічних переконань. Ця стаття просто плід цікавості до історії свого краю.

Всього коментарів: 6
1
GenkaUA | 01.04.2016 | 06:42
+ (0) -
Варашани чому супутникові погодні системи визначають наше місце знаходження:
- ближче до АЕС як Полонне
- в центрі міста як Собіщиці
То можливо варто перейменувати наше місто на честь знищеного села Полонне
5
OLEXANDER | 27.04.2016 | 09:07
+ (0) -
Таке часто бував в неякісних або безкоштовних логодніх додатках на смартфон, тому залишається загадкою, яким низькосортним додатком користуєшся ти, я вже не згадую про навігаційну систему, де гугл карти на першому місці?
 Надто вої пости протиВарашські і навіть не заКузнецовські...Суть діла не міняє.раджу користиватися платними програмами(взломаними, піратками, або просто купувати через візаКарт і інеті) і мати якісний продукт, де кузнецовськ як кузнецовськ
2
Venka | 02.04.2016 | 19:21
+ (0) -
Дуже шкода, що фантазії хватило лише на Вараш...
видалено..
3
Larra | 02.04.2016 | 21:12
+ (0) -
Все вірно! Тільки вам,  Masliuk, все це знаючи,  треба агітувати за назву Вараш !!!!
4
Елена | 26.04.2016 | 22:25
+ (0) -
Маслюк, перед тем как фантазировать, Вам неплохо бы историю  почитать.
Угры в наших краях ни разу не ходили ! Они шли в Паннонию степями, в напрaвлении
Карпат. Угры народ степной - какого им было в полесских лесах и болотах делать ?
6
Петро Комнацький | 14.07.2016 | 15:42
+ (0) -
Олено, зайдіть на сайт "Полісся", стаття " Тисячолітній Вараш", і Ви отримаєте всі відповіді на Ваше ідіотське запитання.
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту info@34400.net з конкретними зауваженнями і коментарі будуть видалені.
Ім'я *:
Email:
Код *:

ТОЧКА ЗОРУ

Оцініть роботу відділу поліції в місті:

Всього відповіли: 1053
Як вирішити проблему безпритульних тварин в місті?

Всього відповіли: 9197

Останні новини

34400.net © 2011-2017

Кузнецовськ/Вараш - новини без цензури

Використання матеріалів сайту дозволено лише з посиланням (для інтернет-видань - гіперпосиланням) на "34400.net".

Адміністрація 34400.net не несе відповідальності за зміст коментарів