34400.net
Кузнецовськ/Вараш - Новини без цензури
ГОЛОВНА // Події // ЖИТЛОВІ СУБСИДІЇ: як отримати та що необхідно знати

ЖИТЛОВІ СУБСИДІЇ: як отримати та що необхідно знати

24.03.2016

0

1907

Останнім часом місцеві засоби масової інформації рясніють заголовками щодо Програми житлових субсидій, які вводять людей в оману.

 

Наприклад, повідомляється про те, у разі, якщо Ви отримуєте житлову субсидію, у Вас можуть відібрати житло, у разі, якщо Ви приховали доходи, Ви зобов’язані повернути надміру виплачені суми житлових субсидій у подвійному розмірі, при призначенні житлової субсидії враховуються доходи від розміщення депозитів.

 

Повідомляється також, що субсидія не призначається у разі, якщо у власності є автомобіль або інше житлове приміщення, гараж, для призначення субсидії необхідно офіційне працевлаштування усіх членів сім’ї, для отримання субсидії необхідно подати велику кількість різноманітних довідок тощо.

 

Варто зазначити, що громадянам не слід довіряти таким ствердженням у засобах масової інформації, оскільки вони не ґрунтуються, а навпаки, суперечать діючому Положенню про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

 

Єдиним документом, який регулює Порядок призначення та надання житлових субсидії є постанова Кабінету Міністрів України від 22.101995р. № 848 « Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (1).

 

 

Що ж цим документом визначено?

 

По-перше, слід зауважити, що субсидія є безповоротною і її отримання не пов'язане і не тягне за собою зміни форми власності житла. Право на отримання житлової субсидії громадяни мають незалежно від форми власності житла, тобто як державного, комунального житлового фонду, так і власники приватного житлового фонду і приватизованих квартир, мешканці гуртожитків, члени ОСББ.

 

 

Які критерії призначення субсидії?

 

Діючим Положенням визначено лише два критерії, за якими визначається право на отримання житлової субсидії:

 

- Сукупний середньомісячний доход осіб, які зареєстровані у житловому приміщенні.

- Плата за житлово-комунальні послуги.

 

Ви матимете право на житлову субсидію за умови, що плата за житлово-комунальні послуги перевищуватимете Ваш розмір обов’язкового платежу, встановлений постановою Кабінету Міністрів України.

 

Слід зазначити, що розрахунок розміру обов’язкового платежу за житлово-комунальні послуги визначений постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1998р. № 1156 (2) і є індивідуальним для кожного домогосподарства, що звертається за призначенням житлової субсидії. Тобто, для одного домогосподарства він може складати 8% від доходу домогосподарства, в іншому випадку – 13%.

 

Наведемо приклад.

 

Ваша плата за житлово-комунальні послуги складає 700,00 грн., Ваш середньомісячний доход – 3000,00 грн. Ваш обов’язковий платіж, визначений відповідно до діючої постанови Уряду, складає 13% від Вашого доходу. У даному випадку Ви матимете право на призначення житлової субсидії, оскільки плата за житлово-комунальні послуги (700,00 грн.) перевищує Ваш обов’язковий платіж за житлово-комунальні послуги - 390,00 грн. (3000 грн. *13%).

 

Ви можете самостійно визначити своє право на отримання житлової субсидії за наступним посиланням - http://www.kmu.gov.ua/control/calculator

 

Для цього Вам необхідно мати такі вихідні дані:

 

- Кількість осіб зареєстрованих у будинку.

- Дохід всіх осіб, які зареєстровані в квартирі (будинку) за місяць (гривень).

- Сума нарахувань за житлово-комунальні послуги, грн.

 

 

На який термін призначається житлова субсидія?

 

Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на 12 місяців з місяця звернення за її призначенням. Чи мають право на отримання житлової субсидії сім’ї, які вже користуються пільгами на оплату житлово-комунальних послуг? Так, мають, діючим Положенням не передбачено відмову у наданні субсидії у разі, якщо домогосподарство користується пільгами на оплату житлово-комунальних послуг. Тобто, домогосподарство може користуватись пільгами на оплату житлово-комунальних послуг та одночасно отримувати житлову субсидію.

 

На які види житлово-комунальних послуг та в межах яких норм надаються житлові субсидії?

 

Субсидії надаються на такі види житлово-комунальних послуг:

 

- утримання будинків та прибудинкових територій;

- опалення;

- гаряче водопостачання;

- холодне водопостачання;

- водовідведення;

- вивіз сміття та захоронення твердих побутових відходів;

- електроенергія.

 

Тобто, субсидія призначається на усі види комунальних послуг, які надає Кузнецовське міське комунальне підприємство.

 

На оплату абонементної плати за користування квартирним телефоном субсидія не надається.

 

Звичайно, що держава не може надавати допомогу в необмежених розмірах, тому постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014р. № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (3) встановлені норми споживання послуг, виходячи з яких призначається субсидія.

 

На даний час ці норми складають:

 

- оплати користування житлом/утримання житла та централізоване опалення - 13,65 кв. метра загальної площі на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство;

- для користування послугами з централізованого постачання холодної води - 2,4 куб. метра на одну особу на місяць за наявності централізованого постачання гарячої води;

- для користування послугами з централізованого постачання гарячої води - 1,6 куб. метра на одну особу на місяць;

- для користування послугами з електропостачання в житлових приміщеннях (будинках), обладнаних стаціонарними електроплитами, за наявності централізованого постачання гарячої води - 130 кВт·г на місяць на сім’ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт·г на місяць на кожного іншого члена сім’ї (домогосподарства), але не більш як 250 кВт·г на місяць.

 

Наведемо приклад.

 

Сім’я з трьох чоловік проживає у квартирі, обладнаною стаціонарною електроплитою, загальною площею 82,0кв.м. У даному випадку, житлова субсидія надаватиметься:

 

- на утримання будинків та прибудинкової території – 13,65кв.м.*3 особи + 35,22 кв.м. (додатково на домогосподарство) = 76,17 кв.м.

 

На таку ж норму (76,17 кв.м.) буде надаватись житлова субсидія і на централізоване опалення:

 

- на холодне водопостачання – 2,4 куб.м.*3 особи= 7,2 куб.м.;

- на гаряче водопостачання – 1,6 куб.м.*3 особи = 4,8 куб.м.;

- на водовідведення – 7,2 куб.м. +4,8 куб.м.= 12,0 куб.м.;

- на електропостачання – 130кВт.г.+30кВт.г.*2 особи=190 кВт.г.

 

Як бачимо, у даному випадку житлова субсидія буде надаватись в межах нормативів – 76,17 кв.м., витрати на утримання понаднормової площі (82,00 – 76,17=5,83 кв.м.), домогосподарство змушене буде оплачувати самостійно.

 

Проте, діючим Положенням про порядок призначення субсидій передбачено призначення субсидій і на понаднормову площу житла.

 

Так, пунктом 4 Положення визначено, що в окремих випадках за рахунок коштів, передбачених для надання субсидій, виходячи з конкретних обставин субсидії можуть призначатися структурними підрозділами з питань соціального захисту населення непрацездатним особам, які проживають самі, на понаднормову площу житла за рішеннями виконавчих органів міських, рад або комісій, які ними утворюються. Рішення про призначення (непризначення) субсидій у таких випадках приймається на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї і переглядається у разі зміни складу осіб, зареєстрованих у такому приміщенні, працевлаштування таких осіб або виникнення в них інших джерел доходів.

 

Тобто, на понаднормову площу житла субсидії призначаються виключно непрацездатним особам, які проживають самі за рішенням комісій на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.

 

Рішенням виконавчого комітету від 03.03.2016р. за №34 утворено комісію з питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, житлових субсидій населенню та надання пільг особам (5), яка має право розглядати призначення житлових субсидій у таких випадках.

 

 

Чи є випадки, коли у наданні субсидії може бути відмовлено?

 

Так, є. І це виключно єдиний випадок. Субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

 

Але, навіть у даному випадку домогосподарство має право звернутись за призначенням субсидії за рішенням комісії. Рішення про призначення (непризначення) субсидій у таких випадках також приймається на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.

 

Наведемо приклади.

 

Домогосподарство звертається за призначенням субсидії у березні 2016 р., у складі домогосподарства є особа, яка грудні 2015 р. придбала транспортний засіб вартістю 70,00 тис. грн.

 

У даному випадку здійснення купівлі на суму понад 50,0 тис. грн. слід вказати при заповненні декларації при зверненні за призначенням субсидії.

 

Дане домогосподарство матиме право на призначення житлової субсидії виключно за рішенням комісії, утвореної при виконавчому комітеті міської ради.

 

Інший приклад.

 

У житловому приміщенні зареєстрована дружина та двоє неповнолітніх дітей. Дана сім’я звертається за житловою субсидією у березні 2016р. Чоловік зареєстрований за іншою адресою. У лютому 2016 р. чоловік придбав земельну ділянку вартістю 100,00 тис.грн.

 

У даному випадку сім’я матиме право на житлову субсидію, оскільки чоловік не зареєстрований разом із дружиною та дітьми, тому факт здійснення купівлі на суму понад 50,0 тис. грн. не впливає.

 

Звертаємо увагу на те, що на призначення субсидії не впливає факт володіння іншим житловим приміщенням, наявність транспортного засобу, не є обов’язковою умовою для призначення субсидії працевлаштування або перебування на обліку в центрі зайнятості осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні.

 

 

Які документи слід подати для призначення житлової субсидії? Чи обов’язково звертатись особисто за призначенням житлової субсидії?

 

Для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає управлінню праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання) заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

 

Подання будь-яких інших документів, у тому числі довідок про склад сім’ї та розмір платежів за житлово-комунальні послуги, довідок про доходи не передбачено. Усі необхідні відомості (про склад сім’ї, про доходи ) управління отримає шляхом подання запиту до відповідних установ та організацій.

 

Для подання документів необов’язково особисто звертатись до управління. Громадяни можуть надіслати заяву та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії поштою за адресою: управління праці та соціального захисту населення, майдан Незалежності,1,м. Кузнецовськ Рівненської обл., 34400.

 

Завантажити форму заяви та декларації можливо на сайті Міністерства соціальної політики України за посиланням - http://www.mlsp.gov.ua/labour/control/uk/publish/article?art_id=180302&cat_id=36392 або безпосередньо заповнити її та надрукувати за посиланням - https://subsidii.mlsp.gov.ua

 

 

У яких випадках припиняється надання житлової субсидії?

 

У наступних випадках:

 

- за поданням житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку та організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує відповідну частку житлово-комунальних послуг, за винятком випадків, пов'язаних із затримкою виплати заробітної плати, пенсії;

 

- якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення;

 

- у разі переїзду сім'ї в іншу місцевість та настання обставин, що унеможливлюють надання субсидії (зокрема смерть одинокої особи), - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни;

 

- за особистою заявою отримувача житлової субсидії.

 

 

Чи враховуються доходи від розміщення депозитів при призначенні житлової субсидії?

 

Ні, відповідно до діючого Положення до сукупного доходу одержувачів субсидій не враховуються доходи від розміщення депозитів. Так само як і не впливає на право на призначення субсидії наявність депозитних вкладів у банківських установах.

 

До сукупного доходу також не враховуються: оплата праці членів виборчої комісії, а також осіб, які залучаються до роботи в комісії, у тому числі в день голосування, дні встановлення підсумків голосування та результатів виборів, допомога громадських та благодійних організацій, допомога на поховання, одноразова допомога, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, сплачені особою аліменти.

 

 

Які ще особливості врахування доходів при призначенні житлової субсидії?

 

Для працездатних осіб, середньомісячний дохід яких протягом періоду, за який визначається сукупний дохід, менший від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на такий період, у розрахунок субсидії за кожний місяць зазначеного періоду включається місячний дохід на рівні прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб у відповідному періоді.

 

Тобто, у разі якщо за будь-який місяць у працездатної особи дохід відсутній, відповідно до діючого Положення їй встановлюється місячний дохід на рівні прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб у відповідному періоді (на даний час складає 1378,00 грн.).

 

Слід також зазначити, що відповідно до діючого Положення враховується не нарахована заробітна плата (дохід), а заробітна плата (дохід) за вирахуванням податку з доходів фізичних осіб.

 

 

Чи мають право на отримання житлової субсидії фізичні особи, які займаються підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи та обрали спрощену систему оподаткування? Як обрахувати їх дохід при призначенні житлової субсидії?

 

Так, мають, як і будь-які інші громадяни.

 

Для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку першої групи, до сукупного доходу за кожний місяць враховується дохід на рівні прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб за цей місяць (1378,00 грн.), для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку другої групи, - двох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб (2756,00 грн.), для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку третьої групи, - трьох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб (4134,00 грн.).

 

 

У разі, якщо громадянин подав недостовірні відомості, суми надміру виплаченої субсидії повертаються у подвійному розмірі?

 

 

Ні, чинним Положенням не передбачено у разі подання недостовірних відомостей повернення надміру виплаченої субсидії у подвійному розмірі.

 

Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.

 

Тобто, у разі, якщо переплачена сума субсидії складає 800,00 грн., повернути потрібно 800,00грн.

 

 

В управлінні праці та соціального захисту населення міста Кузнецовськ функціонують телефони гарячої лінії з питань призначення житлових субсидій, за якими можна звернутись та отримати консультацію спеціаліста щодо порядку надання житлових субсидій: 22379 або 24599 (з понеділка по четвер з 08.00 до 17.00, у п’ятницю –з 08.00 до 16.00).

 

Крім того, у вищевказані години ви можете особисто звернутись за консультацією у виконавчий комітет міської ради, кабінет № 100.

 

 

Олег Андрощук, заступник начальника управління

 

 


 

Джерела:

 

- Постанова Кабінету Міністрів України від 22.101995р. № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» - http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/848-95-%D0%BF

 

- Постанова Кабінету Міністрів України від 27.07.1998р. № 1156 «Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії» - http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1156-98-%D0%BF

 

- Постанова Кабінету Міністрів України від 06.08.2014р. № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування».

 

- Орієнтовний розрахунок розміру субсидії на оплату житлово-комунальних послуг - http://www.kmu.gov.ua/control/calculator

 

- Рішення виконавчого комітету Кузнецовської міської ради від 03.03.2016 №34 "Про створення комісії з питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, житлових субсидій населенню та надання пільг особам, які мають на це право та затвердження Положення про неї" - http://kuznetsovsk-rada.gov.ua/normaktu.aspx?id=13266

 

- Типовий комплект документів для призначення житлових субсидій - http://www.mlsp.gov.ua/labour/control/uk/publish/article?art_id=180302&cat_id=36392

 

- Подання документів для призначення житлової субсидії в електронному вигляді - https://subsidii.mlsp.gov.ua

Всього коментарів: 0
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту info@34400.net з конкретними зауваженнями і коментарі будуть видалені.
Ім'я *:
Email:
Код *:

ТОЧКА ЗОРУ

Оцініть роботу відділу поліції в місті:

Всього відповіли: 1095
Як вирішити проблему безпритульних тварин в місті?

Всього відповіли: 9237

Останні новини

34400.net © 2011-2017

Кузнецовськ/Вараш - новини без цензури

Використання матеріалів сайту дозволено лише з посиланням (для інтернет-видань - гіперпосиланням) на "34400.net".

Адміністрація 34400.net не несе відповідальності за зміст коментарів