34400.net
Кузнецовськ/Вараш - Новини без цензури

Серж Коваленас

- Серж, розкажіть, будь ласка, як Ви прийшли в Пласт?
- Почну здалеку. Перший запис у моїй трудовій, ще до армії, – лісник, а любов до природи спонукала до самодіяльних походів та туристичних поїздок.

- Так сталось, що складного як для держави, так і для людей 1991 року я почав працювати керівником туристичного гуртка в БДЮТ міста Кузнецовськ. Якраз почались часи, коли кошти на дитячі гуртки майже не виділялись, а батьки часто не отримували зарплати. Звісно, ми старались щороку на День туризму сходити в Карпати, виїжджали 1 – 2 рази на змагання, але ж дітей потрібно було зацікавлювати щоденно.

Серж Коваленас


І от якось читаю в газеті «Волинь» оголошення пластунів про їхній ознайомчий вишкіл. Пласт мене зацікавив, і, як результат, мене запросили на пластовий табір інструктором з туризму. Я витримав всього 3 дні і, хоч сподобалось не все, але альтернативи Пласту я вже не бачив. Вступ до Пласту 1994 року відкрив для мене і моїх вихованців абсолютно нові горизонти. З’явилась можливість возити дітей на різні цікаві заходи. За символічні кошти пластуни відбували 2-тижневі табори, адже там вони обслуговували себе самі, а романтика наметового життя серед природи притягувала дітей і гартувала характери.
 
Пластуни в Берестечку
 

-Яка структура Пласту?

- Виховання та навчання дітей і молоді здійснюється в Пласті через гру та працю. В організації є кілька вікових об’єднань. Новаками та новачками звуться найменші пластуни віком 6-11 років. Юнаки та юначки (юнацтво) віком 11-18 років. Їхнє навчання та виховання здійснюється завдяки поступовій програмі занять та випробувань, гурковій системі самоорганізації, заохоченні ініціативи та самовпорядування, пізнанні природи і житті серед природи, підтримці індивідуальних зацікавлень та здібностей.
Молодь віком 18-35 років продовжує своє самовдосконалення у Пласті. Старші пластуни на волонтерських засадах працюють виховниками, інструкторами, виконують адміністративні функції. Окрім того, молодь бере участь у різноманітних таборах, мистецьких фестивалях, міжнародних зустрічах тощо.
Найстарші пластуни називаються сеньйорами – вдосконалюючись самі, вони допомагають іншим. А нещодавно з’вились (пташата), - малеча від півтора року, але вони, звісно, їздять на табори з батьками.

- Який основний Пластовий Закон?

- Пластун словний, сумлінний, точний, ощадний, справедливий, увічливий, братерський та доброзичливий, зрівноважений, корисний, слухняний пластовій старшині, пильний, дбає про своє здоров.я, любить красу і дбає про неї, завжди доброї гадки.

-Розкажіть, будь ласка, чим живе кузнецовський осередок Пласту, які міроприємства, зустрічі проводяться?

Щороку влаштовуємо новорічну вечірку, різдвяну свічечку - це обов’язково. Весело святкуємо День народження нашого осередку (12 лютого), навесні починається сезон поїздок на табори, змагання. На день Святого Юрія (покровителя Пласту) – багато пластунів збираються десь на терені нашої області, бувають гості і зі Львова, Луцька. Це - свято Весни, перший великий збір на природі після зими). Незважаючи на те, які політичні вітри дмуть в державі, постійно проводимо патріотично-виховні заходи. Вже традиційні для кузнецовського Пласту дні вшанування пам’яті жертв Голодомору, урочистості з нагоди Дня українського Прапора на Замковій горі тощо.
 
Біле озеро
 

-Як ви проводите час у походах?

- Практично всі наші походи приурочуємо до якихось подій. До Дня Пластової присяги, наприклад, проводимо прибирання навколишніх територій (лісів, річок). Цього року наше новацтво їздило в Закарпаття на табір «Літопис рідної землі». Юнаки брали участь у напруженому і динамічному козацькому таборі «Джура на морі». Відпочинкових таборів Пласт не проводить, кожен табір має якусь виховно-вишкільну мету.


-Скільки часу проводять пластуни на таборі влітку?

 

- Не менше 10 днів. Маємо дуже насичену програму, діти не мають часу на байдикування. Ігри, навчання, майстер-класи. За цей час діти навчаються і їсти варити, і кароплю чистити, якщо старші, то й дрова пиляють, вогнище розпалюють, і рубають, і воду носять…
 
-Хто фінансує поїздки?
 
- Основні кошти залучає Пласт (спонсори, гранти, державні молодіжні програми), але є й наші особисті ініціативи, тоді поїздки оплачуємо ми самі. Рахуємо по-мінімуму, скільки буде потрібно коштів, вибираємо дешевший проїзд (дизелем, наприклад). Щоб здешевити це все, живемо в наметах, а не в готелях… також є невеличкі щомісячні членські внески, ці кошти розподіляються за потребою.
 
-Хто продумує програму, готує завдання дітям, обирає тематику заходів?

- Крім мене зараз активно працює моя колишня вихованка Оля Ілюшина. Наскільки дозволяє час до нас приєднуються наші пластуни-студенти Тарас Петрович та Андрій Пешко. Олександр Килюшик зробив сайт, Володимир Мордас та Олександр Казимирський допомагають в різних акціях, при змозі допомагають також батьки та колишні вихованці. Ось і ремонт зараз робимо в домівці, то той щось допоможе, то той…
 
-Як складаються ваші відносини з батьками ваших вихованців?

Іноді батьки віддають дитину в Пласт, як на інші гуртки – аби чим зайняти взимку, а потім не пускають на табори, то це для дитини просто трагедія… всі ж їдуть, потім діляться враженнями…
Але коли вони усвідомлюють, що Пласт для дитини – це щось більше, ніж цікаве проводження часу, тоді набагато легше працюється і такі діти досягають вищого рівня в пластуванні.

-Де наразі розміщена домівка Пласту?
- Спочатку ми працювали в Будинку дитячої та юнацької творчості, потім в ЗОШ №2, а тепер, сподіваюсь, надовго наша.адреса – мікрорайон Вараш, 42, кімната 104.
Приміщення виділила нам Кузнецовська міська рада за символічну плату, але мусимо знаходити кошти за світло, за воду, за інтернет, за тепло.


-Хто з відомих в Україні людей є пластунами?

-Це й Президент України Віктор Ющенко (його діти навіть були з нашими на таборі), і відомий співак Сашко Положинський, і академік Ігор Юхновський, і ще багато-багато інших цікавих особистостей, серед яких є і космонавти, і письменники, і історики, і науковці…
Потрібно згадати і одного із засновників Пласту Петра Франка, засновника пластового куреня Романа Шухевича, Степана Бандеру, який пластував у дитинстві. Пласт не є туристичним клубом, але туризм займає важливу частку пластових занять. Щоб навчати цьому дітей, мушу постійно підтримувати форму в різних походах. Сплавлявся на катамарані по Чорному Черемошу. Був учасником категорійних пішохідних походів по Хібінах (Кольський півострів), Східних Саянах (Бурятія).
Організовував сплави дитячих груп по ріках Стир, Прип’ять, Горинь, велопоходи по Рівненщині та Волині, супроводжував дитячу групу в поході Кавказом та сходженні на Ельбрус (Кабардино-Балкарія). Торік спробував гострі відчуття пустелі та відсутності прісної води під час проходження Арабатської стрілки (Генічеськ – Крим). Звісно, що я один не можу дати дітям все, але ж ще є десятки кваліфікованих пластових інструкторів, які цілорічно навчають дітей на спеціалізованих таборах та вишколах і кожен пластун може вибрати для себе чи то гірські лижі, чи акваланги, а чи стрибки з парашутом. Головне, поставити собі це за мету.
Всього коментарів: 5
1
natsionalist | 28.08.2011 | 19:35
+ (-1) -
Серж славний козак і український патріот, таких у наш час дуже мало.
2
Бацька | 31.08.2011 | 01:49
+ (1) -
5
Тарас | 11.04.2014 | 14:42
+ (0) -
???????????????????????????????????????????????????????????????
3
nepal | 07.11.2011 | 20:43
+ (0) -
Сержа поважаю з давніх літ up
4
дуся | 04.12.2011 | 02:55
+ (-1) -
Серж Людина з великої букви!
Всі коментарі – це не редакційні матеріали, не мають попередньої модерації, суб’єктивні повідомлення і можуть містити недостовірну інформацію, яку не встигли видалити чи пропустили адміністратори. Якщо у вас є докази, що наведені в коментарях факти не відповідають дійсності – звертайтесь на редакційну пошту info@34400.net з конкретними зауваженнями і коментарі будуть видалені.
Ім'я *:
Email:
Код *:

КАТЕГОРІЇ

Цікаві люди міста [31]

ТОЧКА ЗОРУ

Оцініть роботу відділу поліції в місті:

Всього відповіли: 1097
Як вирішити проблему безпритульних тварин в місті?

Всього відповіли: 9238

Останні новини

34400.net © 2011-2017

Кузнецовськ/Вараш - новини без цензури

Використання матеріалів сайту дозволено лише з посиланням (для інтернет-видань - гіперпосиланням) на "34400.net".

Адміністрація 34400.net не несе відповідальності за зміст коментарів